Վերջին վեց ամսվա ընթացքում ԱԻՆ-ը սպասարկել է 1 մլն հեռախոսազանգ. Ֆելիքս Ցոլակյան
Վերջին վեց ամսվա ընթացքում ԱԻՆ-ը սպասարկել է 1 մլն հեռախոսազանգ, տարվա ընթացքում` 2 միլիոն զանգ, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը:
«Միշտ չէ, որ զանգերն ահազանգեր են, օրինակ, լինում են, երբ հարցնում են եղանակը, սխալ հեռախոսհամար են հավաքած լինում և այլն: Եղանակային պայմանների հետ կապված` ահազանգերի թիվն էլ տարբեր է լինում: Վերջին վեց ամսում, օրինակ, ունեցել ենք 2300 դեպք, քարաթափման, սողանքների մի քանի դեպքեր: Բոլոր վթարների վերացմանն ակտիվ մասնակցություն են ունեցել փրկարարները: Ցավոք, շատ մարդկանց կյանքեր փրկելուց ունենում ենք նաև մահեր», - ասաց նախարարը` ազգաբնակչությանը զգոնության կոչ անելով:
Ֆելիքս Ցոլակյանի խոսքով՝ իրենք պրոֆեսիոնալիզմի հասել են ամենօրյա տքնաջան աշխատանքի շնորհիվ, այնքան, որ պատրաստ են արտակարգ իրավիճակներում անհրաժեշտության դեպքում օգնության ձեռք մեկնել այլ երկրների իրենց գործընկերներին:
Նախարարը գոհունակություն հայտնեց նաև միջազգային համագործակցության առումով:
«Լուծված է փրկարարի համազգեստի, վառելիքի հարցը: Փրկարարը ստանում է օրենքով նախատեսված վերջին կաթիլ բենզինը, ինչն առաջ չի եղել: Ինչ վերաբերում է փրկարարների աշխատավարձերին, ապա կառավարության կողմից մեզ տրամադրվեց որոշակի գումար, ինչը հնարավորություն տվեց տարվա ընթացքում 4 անգամ պարգևավճար տալ նրանց` իրենց աշխատավարձի չափով», - ասաց նախարարը:
Անդրադառանալով տեխնիկական զինվածության մակարդակին` Ֆելիքս Ցոլակյանը նկատեց, որ տարվա սկզբին ԱԻՆ-ին տրամադրվել է 10 ամենագնաց մեքենա, նաև` 18 հրշեջ, ևս 20-ը նախատեսվում է ընթացքում ստանալ` այսպիսիով թարմացնելով նախարարության ավտոպարկը:

During the past six months the Emergency Situations Ministry has served 1 million calls, and 2 million during the year, Emergency Situations Minister Felix Tsolakyan said at a news conference today.
“Not always the calls are of emergency nature, there are cases when people call to learn the weather, or dial wrong number. During the past 6 months we had 2,300 cases of calls about rockfall, landslides. The rescuers also participate in eliminating consequences of traffic accidents.
Lives of people are being saved but unfortunately cases with lethal outcome are also being registered,” the minister said, urging the people to be attentive.
Tsolakyan said Armenia’s emergency service is of high quality due to everyday hard work which allows it in case of necessity in emergency situations help colleagues of other countries.
The minister said during the past years the rescuers four times received rewards in the amount of their salary. He also said in the beginning of the year the Ministry received 10 off-road vehicles, 18 fire trucks and it is intended to receive another 20.