Փարիզում արգելել են «դեղին բաճկոնների» բողոքի ակցիաները Նոտր Դամի շրջանում
Փարիզի իշխանություններն արգելել են ապրիլի 20-ին «դեղին բաճկոնների» շարժման բողոքի ակցիաները Սիտե կղզու Փարիզի Աստվածամոր տաճարի շրջանում: Այս մասին Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի ոստիկանության պրեֆեկտությունը հայտնել է իր Twitter-ում:
«Փարիզի Աստվածամոր տաճարում տեղի ունեցած հրդեհից հետո Փարիզի ոստիկանությունն ստորագրել է հրամանագիր, որով սահմանվում է անվտանգության պարագիծ, որը ենթադրում է մարդկանց և փոխադրամիջոցների տեղաշարժումների արգելք», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Անվտանգության շրջանագծի մեջ են մտնում Մարշ Նյոֆ առափնյակը, Արշևեշը, Օ Ֆլյորը, նաև  Նոտր Դամ, Սեն Միել և Արկոլ կամուրջները: Այս  որոշումն, ինչպես նշել են ստիկանության պրեֆեկտությունում, ընդունվել է «անվտանգության նկատառումներով»՝ մի քանի օր առաջ տաճարում տեղի ունեցած հրդեհի կապակցությամբ:
Բացի Սիտե կղզուց, «դեղին բաճկոնավորների» ցույցերն ապրիլի 20-ին արգելված են Ելիսեյան դաշտերում, նաև  Ֆրանսիայի ղեկավարի նստավայրի՝ Ելիսեյան պալատի շրջանում:

Власти Парижа запретили 20 апреля акции протеста «желтых жилетов» в районе Нотр-Дама
Парижские власти запретили проведение акций протеста движения "желтых жилетов" на острове Ситэ в районе собора Парижской Богоматери 20 апреля. Об этом префектура столичной полиции сообщила в четверг в своем Twitter.
"После пожара в соборе Парижской Богоматери префектура полиции Парижа издала указ, которым устанавливается периметр безопасности, предполагающий запрет на передвижение людей и транспортных средств ", — говорится в сообщении.
В периметр безопасности входят набережная Марш Нёф, Аршевеш, О Флёр, а также мосты Нотр-Дам, Сен-Мишель и Арколь. Данное решение, как указали в префектуре полиции, принято "по соображениям безопасности" в связи с пожаром, произошедшим в соборе несколько дней назад.
Кроме острова Ситэ, манифестации "желтых жилетов" запрещены в предстоящую субботу и на Елисейских полях, а также в районе резиденции французского лидера — Елисейском дворце.