Դուք հիմա հավակնում եք մի պաշտոնի, որի համար կոմպետենտ չեք. Անի Սամսոնյանը՝ Գեղամ Գևորգյանին (Տեսանյութ)
19/04/2019 15:46
Տպավորիչ եք խոսում, ուզում ենք ձեզ տեսնել այդ պաշտոնում, բայց մոռանում եք, որ մինչ այստեղ հասնելը ունեցել եք որոշակի ճանապարհ, որը մարդիկ ուսումնասիրում են՝ հասկանալու համապատասխան եք այս պաշտոնին, թե ոչ, ԱԺ-ում ասաց ԼՀԿ խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը՝ հարց ուղղելով ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Գեղամ Գևորգյանին:
«2016-2018 թթ-ին Դուք եղել եք գյուղատնտեսական ծրագրերի իրականացման տնօրենը, պաշտոնակատարը, հետո հիմնադրամի տնօրենը և այս ժամանակահատվածում վերահսկիչ պալատը ներկայացրել է հաշվետվություն, որտեղ հստակ ասվում է, որ ԾԻԳ-ը գործել է ոչ արդյունավետ, չի ապահովվել 2017 թ-ի համար նախատեսված ծրագրերի ապահովման գործընացը: Խոսում եք մրցակցության բարելավման մասին, անբարեխիղճ մրցակցության վերացման մասին, բայց մոռանում եք, որ գործել եք այդ պաշտոնում և այն, ինչ դուք մեզ հիմա ասում եք, դուք չեք արել», - ասաց Սամսոնյանը:
Նա նաև նշեց, որ Վերահսկիչ պալատը մատնանշում է, որ մրցույթների մասնակցության ցածր մակարդակ է նկատվում, ինչի վկայությունն է նաև այն, որ կազմակերպած մրցույթներին մասնակցել են միևնույն կամ իրար հետ փոխկապակցված ընկերությունները։
«Կարդացել եմ հաշվետվության ամբողջական այն մասը, որը Ձեզ է վերաբերում ու մատնանշվող խնդիրները խոսում են այն մասին, որ դուք հեռու եք եղել տնտեսական մրցակցության բարեխղճությունն ապահովելուց և ըստ այդմ՝ Դուք հիմա հավակնում եք մի պաշտոնի, որի համար կոմպետենտ չեք», - ասաց Սամսոնյանը:
Ի պատասխան Գևորգյանը խնդրեց հստակեցնել այն ժամանակահատվածը, երբ փոխկապակցված անձինք մասնակցել են մրցույթին՝ նշելով, որ դա իր պաշտոնավարման ընթացքում չի եղել:
«Եթե նայեք վերջին տասը տարվա ընթացում նույն ծրագրի շրջանակում մրցույթում ներգրավված մարդկանց քանակը, կտեսնեք, թե իմ պաշտոնավորումից հետո այդ մրցույթներին քանի տնտեսվարող սուբյեկտ է ավելացել», - ասաց նա:

You are claiming for position you are not competent for: Bright Armenia MP to candidate for the post of head of State Commission for Protection of Economic Competition
19/04/2019 16:27
The Armenian National Assembly is discussing candidacy of Gegham Gevorgyan in the post of the chairman of the RA State Commission for Protection of Economic Competition Gegham Gevorgyan.
Addressing the candidate, lawmaker from Bright Armenia faction Ani Samsonyan stressed that the candidate speaks quite impressive and raises wish to see him in the post but forgets that before appearing here he had a path which people study to see whether he corresponds to the post or not.
“In 2016-2018 you were director of implementation of agricultural programs, then a founding director and during that period control chamber has submitted a report which clearly says that the program of implementation acted ineffectively, failing to ensure the implementation of works set for 2017. You are speaking about improvement of competition, elimination of unfair competition, but you forget that you were in the sector and what you are telling us now, you did not do that,” Samsonyan claimed.
She noted that the Control Chamber points low participation in the competitions which may also be testified with the participation of the same or inter-connected companies.
“I have read the full part of the report relating to you. Many issues show that you are far from ensuring fair economic competitions while now you claim for the post you are not competent for,” Samsonyan said.
In response Gevorgyan asked to clarify the period of time when inter-connected companies participated in the competition, stressing that it was not during his tenure.
“If you view the period after I assumed the post, you will see how many companies appeared in the competitions,” he said.