Ինքնասպանություն գործած Պերուի նախկին նախագահը հետմահու գրություն է թողել
Պերուի նախկին նախագահ Ալան Գարսիան, որն իր կյանքին ինքնասպանությամբ վերջ էր տվել՝ հետմահու գրությունում խոստովանել է, որ մեղավոր չէ կոռուպցիայի համար: Այս մասին հաղորդում է El Tiempo-ն։
Նախկին նախագահը հայտնել է, որ կաշառք չի վերցրել։
«Երկրի կառավարման հարցում թույլ տված սխալների պատճառով մեր ընդդիմադիրներն ընտրեցին իմ անունը քրեականանացնելու ռազմավարությունը։ Բայց նրանք ոչինչ չգտան, և ես կրկին հաղթեցի նրանց, որովհետև նրանք ոչինչ էլ չեն գտնի, բացի սեփական կեղծիքներից և հիասթափություններից։ Չեն եղել ո՛չ հաշվեհամարներ, ո՛չ կաշառք, ո՛չ հարստություն», - գրել է նա։
Գարսիան հավելել է, որ իր մահը «հակառակորդների նկատմամբ ատելության նշան է»։
«Ես արդեն կատարել եմ իմ առաքելությունը, որն ինքս եմ դրել իմ առջև», - ընդգծել է նա։
69-ամյա Գարսիան մահացել է ապրիլի 17-ին, հիվանդանոցում։ Նա  կրակել է իրեն՝ ձերբակալությունից խուսափելու համար։

Покончивший с собой экс-президент Перу оставил предсмертную записку
Бывший президент Перу Алан Гарсия, который покончил жизнь самоубийством, в своей предсмертной записке написал, что не виновен в коррупции, сообщает El Tiempo.
Экс-президент Гарсия сообщил, что не брал взяток. "Из-за своих ошибок в управлении страной наши оппоненты избрали стратегию криминализации моего имени. Но они ничего не нашли, и я снова победил их, потому что они никогда не найдут ничего, кроме собственных спекуляций и разочарований. Не было ни счетов, ни взяток, ни богатства", – написал он.
Гарсия также добавил, что его смерть является "знаком презрения к противникам". "Я уже выполнил миссию, которую сам себе поставил", – подчеркнул он.
Напомним, 69-летний Гарсия умер 17 апреля в больнице Лимы после попытки самоубийства. Он выстрелил в себя, когда его попытались задержать полицейские по обвинениям в коррупции.