Իրաքն անփոխարինելի Է համարել իրանական գազը
Իրաքին առնվազն մեկ տարի հարկավոր կլինի իրանական գազը փոխարինելու համար. դրա մատակարարումների դադարեցման դեպքում երկրի էլեկտրաէներգետիկայի համակարգը կկորցնի 2800 մեգավատ հզորություն: Այդ մասին, РИА Новости-ին հայտարարել է էլեկտրաէներգետիկայի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մասաաբ ալ Մուդարիսը:
Ավելի վաղ Washington Post-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին, գրել է, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները երկուշաբթի  կհայտարարեն իրանական նավթի գնման պատժամիջոցներից մի շարք երկրների համար բացառությունների գործողության դադարեցման մասին: Հրատարակության տվյալով՝ որոշումն ուժի մեջ կմտնի մայիսի 2-ից:
«Մենք այժմ չունենք իրանական գազի այլընտրանք: Եթե մենք ցանկանանք այլ տարբերակ գտնել, մեկից մինչև չորս տարի կպահանջվի»,- հայտարարել է պաշտոնյան նախարարության ցուցահանդեսի շրջանակներում: Նրա խոսքով՝ Իրանն այժմ օրական 28 մլն խորանարդ մետր գազ է մատակարարում, իսկ ամռանը մատակարարումները կհասնեն 35 միլիոնի:
«Եթե դադարեն իրանական գազի մատակարարումները, ապա Իրաքի էլեկտրաէներգետիկայի համակարգը կկորցնի մոտ 2800 մեգավատ», - պարզաբանել է ալ-Մուդարիսը:

Министерство электроэнергетики Ирака заявило о незаменимости иранского газа
Ираку понадобится не менее года для замены иранского газа, в случае прекращения его поставок система электроэнергетики страны потеряет 2800 МВт мощностей, заявил РИА Новости официальный представитель министерства электроэнергетики Ирака Масааб аль-Мударрис.
Ранее газета Washington Post со ссылкой на источники написала, что власти США в понедельник объявят о прекращении действия исключений из санкций для ряда стран на покупку иранской нефти. По данным издания, решение вступит в силу со 2 мая.
"У нас сейчас нет альтернативы иранскому газу. Если мы захотим найти другой вариант, то понадобится от одного до четырех лет", - заявил чиновник на полях выставки министерства.
По его словам, Иран поставляет сейчас 28 миллионов кубических метров газа в сутки, а летом поставки вырастут до 35 миллионов.
"Если прекратятся поставки иранского газа, система электроэнергетики Ирака потеряет около 2800 мегаватт", - пояснил аль-Мударрис.