Գերմանիան և Ավստրիան 500 եվրո թղթադրամների թողարկումը դադարեցնում են
Գերմանիան և Ավստրիան ապրիլի 26-ին դադարեցնելու են 500 եվրո անվանական արժեքով թղթադրամների թողարկումը: Եվրագոտու մնացած 17 երկրները դա արել են դեռևս հունվարին:
Սակայն Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունը և Ավստրիան հնարավորություն են ստացել «սահուն անցում» իրականացնել, քանի որ հենց այդ երկրներում են 500 եվրո թղթադրամների ամենից շատ շրջանառությունը:
Նշվում է, որ վերջին ժամանակներում Գերմանիայում անվանական ամենամեծ արժեքով թղաթադրամի նկատմամբ մեծ պահանջարկ չի նկատվում: 500 եվրո արժեքով թղթադրամները, որոնք ներկայումս գտնվում են քաղաքացիների ձեռքում, չեն հանվում շրջանառությունից, դրանք կարելի է օգտագործել և փոխանակել առանց որևէ սահմանափակումների:
Եվրոպական կենտրոնական բանկը որոշել է դադարեցնել 500 եվրո արժողությամբ թղթադրամների թողարկումը մտահոգության պատճառով. Դրանք կարող են «նպաստել ապօրինի գործողություններին»: Հայտնաբերվել է, որ նմանատիպ բարձր անվանական արժեքով թղթադրամներն առավել հաճախ օգտագործվում են փողերի լվացման, հարկերի չվճարման և ահաբեկչության ֆինանսավորման հետ կապված գործողություններում:

Германия и Австрия прекращают выпуск 500-евровых купюр
Германия и Австрия с 26 апреля прекратят выпускать банкноты номиналом в 500 евро. Остальные 17 стран Еврозоны сделали это еще в январе. Но ФРГ и Австрия получили возможность „плавного перехода“, поскольку именно здесь вращается больше всего 500-евровых купюр.
Отмечается, что повышенного спроса на самую крупную по номинальной стоимости купюру в последнее время в ФРГ не наблюдалось. Банкноты номиналом в 500 евро, которые сейчас находятся на руках у граждан, не изымаются из обращения, ими можно пользоваться и обменивать без каких-либо ограничений.
Европейский центробанк решил прекратить выпуск банкнот номиналом в 500 евро из-за беспокойства, что они могут «способствовать незаконной деятельности». Было обнаружено, что купюры именно такого высокого номинала чаще всего используются в операциях, связанных с отмыванием денег, уклонением от уплаты налогов и финансированием терроризма.