Նախագահի նստավայրը «Հանրապետության տուն» անվանելու հարցը Հայկ Մարությանը հանեց նիստի օրակարգից
Մեկնարկել է Երևանի ավագանու նիստը։ Այսօրվա նիստի օրակարգում էր Երևանի Բաղրամյան 26 հասցեում գտնվող նախագահի նստավայրը «Հանրապետության տուն» անվանակոչելու հարցը։
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, սակայն, հայտարարեց, որ հարցը հանում է օրակարգից։
«Այս հարցը վերաբերվում է ոչ միայն մայրաքաղաքին, այլև՝ ամբողջ հանրապետությանը, այստեղ ավելի լայն հանրային քննարկում է պետք, այդ հանրային քննարկումները երբ լինեն, դրանից հետո նորից կանդրադառնանք այդ հարցին», - ասաց Հայկ Մարությանը։
Հիշեցնենք՝ Aysor.am-ը օրեր առաջ տեղեկացրել էր, որ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի աշխատակազմի ղեկավար Էմիլ Տարասյանը գրավոր դիմել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին, որ նախագահի նստավայրին այլ անվանում տրվի։
Նախագահականից Aysor.am-ին տեղեկացրել էին, որ քաղաքապետ Հայկ Մարությանն արձագանքել է գրությանը՝ նշելով, որ նախագահի նստավայրի վարչական տարածքը «Հանրապետության տուն» անվանակոչելու հարցը սահմանված կարգով կներկայացվի Երևանի ավագանու՝ ապրիլի 23-ին կայանալիք նիստի քննարկմանը։

Yerevan mayor withdraws issue on renaming Baghramyan 26 presidential residence into Republic House from the agenda
23/04/2019 11:39
Yerevan City Council session has launched today. The agenda of the session included the issue on renaming Baghramyan 26 presidential residence into Republic House.
Mayor Hayk Marutyan has withdrawn the issue from the agenda.
“This issue relates not only to the capital but the whole republic, we need a wider discussion of the issue. After the public discussions we will refer to the issue again,” Marutyan said.
Earlier Aysor.am has informed that head of president’s staff Emil Tarasyan has applied to Yerevan mayor Hayk Marutyan for renaming the presidential residence.
In response the mayor informed the president’s staff that the issue would be discussed at the April 23 session of the Yerevan City Council.