Վերջին մեկ տարին փոփոխությունների տարի էր. Թևան Պողոսյան
Վերջին մեկ տարին փոփոխությունների տարի էր, շատ բաներ փորձեցինք փոխել։ Կան բաներ, որ հաջողվել են, կան բաներ, որոնք առայժմ չեն հաջողվել, բայց ամեն ինչ չէ, որ մեկ օրվա ընթացքում ստացվում է փոխել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ նախագահի խորհրդական, Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի նախագահ Թևան Պողոսյանն՝ ամփոփելով հեղափոխության մեկ տարին։
«Գլխավորն այն է, որ չթուլանանք, աշխատենք։ Ես ուրախ եմ, որ Հայաստանը վերադարձել է իր բնականոն զարգացման ընթացքին։ Հուսամ, որ նախընտրական ծրագիրն ու խոստումները, հանուն որոնց ժողովուրդն իշխող կուսակցությանը քվե է տվել, կյանքի կկոչվեն։ Հուսամ, որ զարկ կտան նոր մշակույթի զարգացմանը, կփորձեն չկրկնել մերժելի երևույթները։ Բոլոր այս փոփոխություններից ելնելով՝ միակ բանը, որն իմ պատկերացմամբ պետք է փայփայել, սերն ու հանդուրժողականությունն են։ Չմոռանանք, որ բոլոր փոփոխությունների հիմքում մենք ուզել ենք հենց այս երկու գործոնը տեսնել»,- ասաց  Թևան Պողոսյանը։
Նրա խոսքով, հետհեղափոխական շրջանը յուրօրինակ ճանապարհ է, որը պետք է համբերատար անցնել։ Այդ ճանապարհին կարող են սխալներ լինել, բայց դրանցից չպետք է վախենալ, վախենալ պետք է միայն այն ժամանակ, եթե եղած սխալները չուղղվեն։
«Ես կարծում եմ, որ փոփոխությունները դրական են, բայց պետք է հասկանալ, որ դրական փոփոխությունները պետք է ամրագրվեն։ Կարող է մեկ տարին էլ դրա համար քիչ լինի, երկու տարին էլ։ Գլխավոր նպատակն այն է, որ միասնությունը, սերն ու հադուրժողականությունը փայփայենք, դրանց մասին ամեն օր խոսենք։ Պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի բոլոր հայերը ներգրավված լինեն երկրի զարգացման գործընթացներում և բարեոխումներում»,- ամփոփեց Թևան Պողոսյանը։

2018 was a year of changes: political analyst
The past year was a year of changes, political analyst Tevan Poghosyan told Aysor.am, stressing that some changes succeeded and some not yet.
“You cannot change everything in one day. The important thing is not to weaken, but to work. I am happy that Armenia returned to the natural development process. I hope the pre-electoral program and promises for which people gave their vote of confidence to the ruling force will be brought to life. I hope new impetus will be given to the development of culture and all deniable phenomena will be eradicated,” he stressed, adding that only love and tolerance should remain.
The political analyst stressed that the post-revolutionary period is a peculiar path which needs to be passed patiently. He said that mistakes may be done but if corrected and not repeated everything will pass normally.
“I think the changes are positive, but we need to understand that the positive changes must be fixed too. The key goal is to cherish the unity, love and tolerance. We must do our best to involve all Armenians in the country’s development process and in the reforms,” Tevan Poghosyan summed up.