Հնդկաստանում սկսվել է խորհրդարանի համընդհանուր ընտրությունների երրորդ փուլը
Հնդկաստանի 13 նահանգում և երկու միութենական տարածքում երեքշաբթի ընթանում է համընդհանուր խորհրդարանական ընտրությունների յոթ փուլերից երրորդը: Ինչպես հայտնել Է Հնդկաստանի ընտրական հանձնաժողովը, քվեարկության տեղամասերը տեղական ժամանակով 07:00-ին բացվել են 116 ընտրատարածքում:
Հնդիկները երեքշաբթի կքվեարկեն Ասամի, Բիհարի, Գոայի, Հուջարաթի, Ջամուիև  Քաշմիրի, Արևմտյան Բենգալիայի, Քառնաթաքայի, Քերալայի, Մահարաշտրայի, Օդիշայի, Թրիփուրայի, Ութար-Փրադեշի, Չխաթիսգարխի նահանգներում, նաև Դադրաև  Նաղար-Հավելի միութենական տարածքում ու Դաման և Դիու միութենական տարածքում:
Ընդամենը Հնդկաստանում գրանցված է մոտ  900 մլն ընտրող: Համընդհանուր խորհրդարանական ընտրությունները երկրում սկսվել են ապրիլի 11-ին, արդեն անցկացվել են առաջին և երկրորդ փուլերը: Քաղաքացիներն առայժմ բավականին ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում ընտրություններին, որը կազմում է մոտ 66 տոկոս:

В Индии начался третий этап всеобщих парламентских выборов
Третий из семи этапов всеобщих парламентских выборов начался во вторник в Индии в 13 штатах и двух союзных территориях. Как сообщает Избирательная комиссия Индии, участки для голосования открылись в 07:00 по местному времени (04:30 мск) в 116 избирательных округах.
Индийцы отдадут во вторник свои голоса в штатах Ассам, Бихар, Гоа, Гуджарат, Джамму и Кашмир, Западная Бенгалия, Карнатака, Керала, Махараштра, Одиша, Трипура, Уттар-Прадеш, Чхаттисгарх, а также на союзной территории Дадра и Нагар-Хавели и союзной территории Даман и Диу.
Всего в Индии зарегистрировано порядка 900 млн избирателей. Всеобщие парламентские выборы начались в стране 11 апреля, уже прошли первый и второй этапы. Избиратели пока демонстрировали довольно высокую явку — около 66%.