Իրանի խորհրդարանը վավերացրել է CENTCOM-ն ահաբեկչական ճանաչելու օրինագիծը
Իրանի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ վավերացրել է այն օրինագծի բոլոր դրույթները, որը ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) ներառում է ահաբեկչական խմբավորումների թվում, հայտնել է «Mehr» գործակալությունը:
Ավելի վաղ Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհուրդը, ի պատասխան Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորախումբը (ԻՀՊԶ) ահաբեկչական կազմակերպություն հայտարարելու ԱՄՆ-ի որոշման, CENTCOM-ը ճանաչել է ահաբեկչական կազմակերպություն, իսկ Միացյալ Նահանգները՝ «ահաբեկչությունը հովանավորող պետություն»:
Նշվում է, որ օրինագծի առաջին դրույթին, որով CENTCOM-ը հայտարարում է ահաբեկչական կազմակերպություն, հավանություն է տրվել 173 ձայնով, չորս խորհրդարանական դեմ է քվեարկել, ևս 11-ը՝ ձեռնպահ են մնացել:
Ընդհանուր առմամբ, օրինագիծը բաղկացած է 14 դրույթից: Դրանցից վերջինի համաձայն, օրենքն ուժի մեջ է մտնում վավերացումից հետո:
Օրինագծի համաձայն, Իրանը կարող է պատասխան միջոցներ ձեռնարկել այն երկրների և մարդկանց նկատմամբ, որոնք համագործակցում են CENTCOM-ի հետ:

Парламент Ирана ратифицировал законопроект о признании CENTCOM террористами
Парламент Ирана большинством голосов ратифицировал все положения законопроекта, который вносит Центральное командование вооруженных сил США (CENTCOM) в число террористических группировок, сообщает агентство Mehr.
Ранее Высший совет национальной безопасности Ирана в ответ на решение США объявить Корпус стражей исламской революции (КСИР) террористической организацией признал CENTCOM террористической организацией, а сами Соединенные Штаты "государством – спонсором терроризма".
Отмечается, что первое положение законопроекта, причисляющее CENTCOM к террористам, было одобрено 173 голосами, четыре парламентария проголосовали против, еще 11 воздержались.
Всего проект закона включает в себя 14 положений. Согласно последнему из них, закон вступает в силу после ратификации.
Согласно законопроекту, Иран может ввести ответные меры против стран и людей, сотрудничающих с CENTCOM. Кроме того, иранское правительство должно защищать всех юридических и физических лиц, "которые сотрудничают с КСИР в пределах и за пределами страны, от возможного правового и духовного вреда, причиненного внесением КСИР в список террористических группировок", пишет агентство.