Նազարբաևը խնդրել է նախագահի ընտրություններում Տոկաևի թեկնածությունը պաշտպանել
Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը երկրի բնակիչներին խնդրել է պետության ղեկավարի ընտրություններում պաշտպանել հանրապետության գործող ղեկավար Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին Nur Otan կուսակցությունից:
Երեքշաբթի Նուրսուլթանում տեղի է ունենում Nur Otan կուսակցության համագումարը, կուսակցություն, որի նախագահը Նազարբաևն է: Նա առաջարկել է նախագահի պաշտոնի համար առաջադրել Տոկաևի թեկնածությունը: Ղազախստանի նախագահի վաղաժամկետ ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 9-ին:
«Ես կշռադատված որոշում եմ ընդունել, ուստի հայտարարում եմ՝ վստահ եմ, որ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևն այն մարդն է, որը լիովին կհետևի բոլոր ղազախստանցիների բարեկամության և հավասար իրավունքների քաղաքականությանը: Մեր բոլոր հայրենակիցներին կոչ եմ անում պաշտպանել նրա թեկնածությունը: Դա անսխալ որոշում կլինի», - ասել է Նազարբաևը՝ ելույթ ունենալով համագումարում:
Ղազախստանը մոտ 30 տարվա ընթացքում գլխավորած Նազարբաևը երկրի նախագահի լիազորությունները վայր է դրել մարտի 20-ին: Պետության ղեկավար է դարձել Տոկաևը, որը մինչ այդ երկրի խորհրդարանի Սենատի (վերին պալատի) նախագահն էր:

Назарбаев призвал поддержать кандидатуру Токаева на выборах президента
Первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев попросил казахстанцев поддержать действующего главу республики Касым-Жомарта Токаева на выборах главы государства от партии Nur Otan.
Во вторник в Нур-Султане проходит съезд партии Nur Otan, председателем которой является Назарбаев. Он предложил выдвинуть кандидатуру Токаева на пост президента. Досрочные выборы президента Казахстана пройдут 9 июня.
"Я принял обдуманное решение, поэтому заявлю, что уверен, что Касым-Жомарт Токаев - тот человек, который полностью будет следовать политике дружбы и равных прав всех казахстанцев. Призываю всех наших соотечественников поддержать его кандидатуру. Это будет безошибочным решением", - сказал Назарбаев, выступая на съезде.
Возглавлявший Казахстан в течение почти 30 лет Назарбаев сложил полномочия президента страны 20 марта. Главой государства стал Токаев, который до этого был председателем сената (верхней палаты) парламента страны.