Երևանն անընդունելի է համարում ԼՂ կարգավորման հարցում որևէ երկակի դիրքորոշման որդեգրումը
ԼՂ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Եվրոպական միության դիրքորոշումը հստակ արտահայտված է Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում, որտեղ ԼՂ հակամարտության կարգավորման սկզբունքների շարքում առկա է նաև ինքնորոշման իրավունքը, հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«Ավելին, այդ դիրքորոշումը նաև բազմիցս վերահաստատվել է ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարություններում, որտեղ աջակցություն է հայտնվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին: Հայաստանը բազմիցս ամենատարբեր մակարդակներով և հարթակներում շեշտել  և ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ անընդունելի է համարում այս հարցում որևէ երկակի դիրքորոշման որդեգրումը, որը կարող է հակասել ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող ձևաչափի` Մինսկի խմբի համանախագահության մոտեցումներին և խաթարել խաղաղության գործընթացը», - ասել է նա։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի խորհրդարանի ղեկավար Օքթայ Ասադովը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև ռազմավարական գործընկերության մասին նոր համաձայնագրի տեքստում տեղ է գտել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին ձևակերպումը։
Իսկ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլլաևան հայտարարել էր, որ Եվրամիության հետ ռազմավարական գործընկերության մասին նոր համաձայնագրի ստորագրում 2019 թվականի մայիսի 13-ին չի լինի, քանի որ այս փաստաթղթի շուրջ Բաքվի և Բրյուսելի միջև բանակցությունները չեն ավարտվել։

Ереван считает неприемлемым применение двойных стандартов в карабахском вопросе
Позиция Евросоюза по карабахскому урегулированию отражена в соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, где в ряде принципов урегулирования конфликта указано также право на самоопределение, заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
«Более того, этот принцип неоднократно подтверждался в заявлениях высокопоставленных чиновников ЕС, в которых выражается содействие усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Армения неоднократно подчеркивала, что считает неприемлемым применение двойных стандартов, которые могут противоречить подходам сопредседательства Минской группы ОБСЕ и нарушить мирный процесс», - отметила она.
Напомним, что сегодня спикер парламента Азербайджана Огтай Асадов заявил, что в соглашении о стратегическом партнерстве между Азербайджаном и Европейским Союзом нашел отражение факт нарушения Арменией территориальной целостности Азербайджана.