347 մլն 522 հազար դրամ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ին՝ «տարօրինակ իրավիճակը» շտկելու համար
ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ դինավանգիտական ծառայության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով 2018 թվականի մայիսից ի վեր որդեգրվեց սկզբունքային քաղաքականություն՝ արտերկրում  ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ նշանակել կադրային դիվանագետներ ԱԳՆ համակարգից:
«Սա ի հայտ բերեց որոշ պահանջներ՝ որոշ ֆինանսական վերահաշվարկների համար»,- ասաց ԱԳ նախարարը:
Նա նշեց, որ նախկինում արտերկրում մի շարք դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների պաշտոնում կատարվել էին նշանակումներ, ովքեր ԱԳՆ համակարգից չէին ու մի մասն իրենց առաջարկությամբ հրաժարվել էին հասանաելիք աշխատավարձերից, ընտանիքի անդամնների փոխհատուցման գումարներից, բնակարանի վարձակալումներից:
Նախարարն ասաց՝ անհրաժեշտություն է առաջացել նախարարությանը հատկացնել 2019 թվականի 1-ին կիսամյակում 115 մլն 840 հազ. դրամ, 9 ամսում՝ 231 մլն 681 հազ. դրամ և տարեկան՝ 347 մլն 522 հազ. դրամ՝ օտարերկրյա պետություններում հավատարմագրված ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների գործունեության ապահովման նպատակով։
«Պարոն Մնացականյան, եթե չեմ սխալվում, նախկինում մենք նույնսի դեսպանատներ ենք ունեցել, որ համարյա որևէ պետական ֆինանավորում չեն ունեցել»,- ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Զոհրաբ Մնացականյանն էլ արձագանքեց, որ նման իրավիճակ եղել է ու հենց այդ հանգամանքներն են, որ ի հայտ են բերել խնդիրը, որը պահանջում է լրացուցիչ ֆինանսավորում:
«Պետք է խոստովանել, որ բավականին տարօրինակ իրավիճակ է, որովհետև  տպավորություն է ստեղծվում, որ երբեմն եղել են իրավիճակներ, երբ գոյություն են ունեցել սեփական դեսպանատներ, այսինքն՝ դեսպանատներ, որտեղ նույնիսկ գույքը պատկանում է մի կոնկրետ մարդու, բայց նրանք հանդես են գալիս պետության անունից, բայց պետական ֆինանսավորում չկա, սա տարօրինակ իրավիճակ է՝ անկախ նրանից, թե ով է դեսպանը»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:

Правительство Армении выделило МИД 347 млн. 522 тысяч драмов, чтобы исправить «странную ситуацию»
Правительство Армении сегодня на заседании приняло решение о предоставлении дополнительных финансовых средств министерству иностранных дел.
Глава МИД Зограб Мнацаканян отметил, что для повышения эффективности дипломатической деятельности с мая 2018 года проводится принципиальная политика – назначать кадровых дипломатов из системы МИД руководителями дипломатических представительств Армении заграницей.
«В результате были выявлены некоторые проблемы, требующие проведения финансовых перерасчетов», - сказал Зограб Мнацаканян.
Он отметил, что в прошлом на должность руководителей некоторых дипломатических представительств Армении назначались лица, которые не работали в системе МИД и отказывались от предусмотренной зарплаты, сумм для компенсации членам семьи, аренды квартиры.
Министр отметил, что возникла необходимость предоставления ведомству в первом квартале 2019 года 115 млн. 840 тысяч драмов, 231 млн. 681 тысяч драмов – в течение 9 месяцев и 347 млн. 522 тысяч драмов –  в течение года для обеспечения деятельности органов  дипломатической службы Армении в иностранных государствах.
«Господин Мнацаканян, если не ошибаюсь, в прошлом мы имели послов, которые почти не получали государственного финансирования», - сказал премьер-министр.
Зограб Мнацаканян отметил, что действительно существовала подобная ситуация и выявлены проблемы, которые требуют дополнительного финансирования.
«Нужно признаться, что ситуация довольно странная, поскольку создается впечатление, что были случаи, когда существовали собственные посольства, то есть посольства, имущество которых принадлежит конкретному человеку, однако они выступают от имени государства, при этом не получают  государственного финансирования. Это странная ситуация, независимо от того, кто является послом», - сказал премьер-министр Армении.