ԱՄՆ Ֆիննախը չի տրամադրել Թրամփի հարկերի վերաբերյալ տեղեկություններ
ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարությունը չի կատարել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի բյուջետային կոմիտեի նախագահ Ռիչարդ Նիլի պահանջը՝ երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հարկային հայտարարագրերի վերաբերյալ: Այս մասին հաղորդում է The Washington Post- ը:
Ավելի վաղ Նիլը Հարկային ծառայություն (IRS) պաշտոնական հարցում էր ուղարկել՝ խնդրելով տեղեկություն ներկայացնել վերջին 6 տարում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի անձնական և կորպորատիվ հարկային հայտարարագրերի մասին: ԱՄՆ Ֆինանսների նախագահ Սթիվեն Մնուչինը հայտարարել է, որ չի կարող կատարել հարցումը, քանի որ դա կարող է անօրինական լինել:
Ինչպես գրում է Gazeta.ru-ն, Թրամփի հարկային հայտարարագրի վերաբերյալ որոշում Մնուչինը խոստացել է ընդունել մինչև մայիսի 6-ը:
Ապրիլի 16-ին հայտնի է դարձել, որ ամերիկյան Կոնգրեսի դեմոկրատները հարցում են ուղղարկել Deutsche Bank և մի քանի այլ բանկեր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ֆինանսական միջոցների, նաև բանկերի կողմից Ռուսաստանի հետ գործարքների մասին տեղեկանալու համար:
Հանձնաժողովները հետաքննում են Թրամփի և Deutsche Bank-ի հարաբերությւնները: Մի քանի տարում բանկն ԱՄՆ ներկայիս նախագահին տրամադրել է մոտ 2 միլիարդ դոլարի վարկ:

Минфин США не предоставил конгрессу данные по налогам Трампа
Минфин США не выполнил требование председателя комитета по доходам и расходам палаты представителей конгресса Ричарда Нила по налоговым декларациям президента страны Дональда Трампа. Об этом сообщила газета The Washington Post.
Ранее Нил потребовал от ведомства предоставить отчет о налогах Трампа до 23 апреля, однако министр финансов Стивен Мнучин сообщил, что не может выполнить запрос, так как он может быть незаконным.
Как пишет «Газета.ru», решение в отношении деклараций Трампа Мнучин пообещал принять до 6 мая.
16 апреля стало известно, что демократы американского конгресса выдали повестки Deutsche Bank и нескольким другим банкам, запросив информацию о финансах президента США Дональда Трампа, а также о сделках между банками и Россией.
Комитеты, выдавшие повестки в понедельник, совместно расследуют отношения Deutsche Bank с Трампом. За несколько лет сотрудничества с нынешним президентом США банк выдал ему кредиты на сумму около $2 млрд.