Խորհրդարանական կառավարման կաբինետում կա նախարար, որին 41 պատգամավոր դեմ է. Մարուքյանը՝ Ջանջուղազյանի մասին
25/04/2019 12:10
Պարզվեց, որ կառավարությունը շուրջ մեկ տարի մտածելուց հետո վերջապես բերեց իր կառուցվածքնը և որևէ առաջարկություն մեր 8 առաջարկությունից՝ չընդունվեց, ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն՝ ամփոփելով խորհրդարանական անցնող շաբաթվա աշխատանքները:
«Շատ ապակառուցողական և, ըստ էության, որևէ կառուցողական քննադատություն չընդունելու ճանապարհով գնացին: Նաև շատ վատ եմ գնահատում արդարադատության նախարարի զեկույցն ու ամփոփիչ ելույթը»,- ասաց Մարուքյանը:
Վերջինս անդրադարձավ նաև խորհրդարանում կառավարության կառուցվածքում փոփոխությունների մասին հարցի քննարկման ժամանակ ֆինանսների նախարարի պահվածքին՝ նկատելով.
«Առաջին անգամ նոր խորհրդարանում քննարկվեց խմբակցության հարցապնդում այն մասին, թե ովքեր են կրճատվելու, ինչ չափով, ինչու և երբ, դրա փոխարեն ինչ են նրանց առաջարկում և ընդհանրապես ինչ տեսլական կա պետական կառավարման համակարգի մասին: Մեզ խայտառակ գրավոր պատասխան էին տվել, որից հետո հույս էինք ունեցել, որ կարող է բանավորը բավարարի, բայց պարզվեց, որ բանավորն ավելի վատն էր, ավելի խայտառակ էր, որի արդյուքնում օգտվեցինք կանոկարգ օրենքի այն մխանիզմից, որ կառավարության անդամի ապագա պաշտոնավարման հարցն ենք դնում և քվեարկություն եղավ, մերժվեց այդ հարցը, բայց ֆինասնաների նախարարը ստացավ 41 դեմ ձայն, այսինքն խորհրդարանական կառավարման կաբինետում կա նախարար, որին 41 պատգամավոր դեմ է: Կարծում եմ՝ սա ուղերձ է կառավարությանը, որ էդ նախարարը խնդիր ունի և շատ մշուշոտ ապագա, և սա դաս է մյուսներին, որ մյուս անգամ նման ձևով խորհրդարան չգան ու այդպես չպատասխանեն հարցերի»,- ասաց Մարուքյանը:

В правительстве парламентской системы есть министр, против которого выступает 41 депутат – Эдмон Марукян
25/04/2019 13:30
«Правительство, после длительного раздумья, наконец, представило парламенту Армении свою структуру и ни одно из внесенных нами 8 предложений не принято»,- заявил сегодня на брифинге руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Макукян, подводя итоги деятельности за неделю.
«Мы пошли по очень деструктивному пути, по сути, не принята какая-либо конструктивная критика. Я негативно оцениваю также доклад и заключительное выступление министра юстиции»,- сказал Эдмон Марукян.
Он обратился также к поведению министра финансов во время обсуждения вопроса об изменении структуры правительства, отметив:
«Впервые в новом парламенте обсуждался выдвинутый фракцией вопрос о том, кто будет сокращен, в каком размере, почему и когда, что предлагается вместо этого и, в целом, какое у них представление о системе государственного управления.  Нам предоставили позорный письменный ответ, и мы надеялись, что устный ответ может быть удовлетворительным, однако выяснилось, что устный намного хуже и позорнее. В результате мы воспользовались механизмом закона о регламенте, который позволяет поставить вопрос дальнейшего пребывания в должности члена правительства, состоялось голосование, и этот вопрос был отклонен, при этом 41депутат проголосовал против министра финансов. То есть в кабинете министров парламентской системы есть член, против которого 41 депутат. На мой взгляд, это месседж правительству, что у этого министра есть проблемы и его будущее призрачно. Это станет уроком для остальных, чтобы подобным образом не вели себя в парламенте»,- сказал Эдмон Марукян.