Ռադան օրենք է ընդունել ուկրաիներենի պարտադիր գործածության մասին
Ուկրաինայի Գերագույն ռադան ամբողջությամբ ընդունել է ուկրաիներեն լեզվի մասին օրինագիծը, որը իշխանության մարմիններում և  հանրային կյանքի մյուս հրապարակային ոլորտներում պետական լեզվի պարտադիր գործածում է նախատեսում:
Ինչպես հայտնել է «Интерфакс»-ի թղթակիցը, ուկրաիներենի՝ որպես պետական լեզվի գործառումն ապահովելու վերաբերյալ համապատասխան օրինագիծը (№5670-դ)  հինգշաբթի երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ պաշտպանել է 278 ժողովրդական պատգամավոր:
Օրենքում ասվում է, որ դրա գործողությունը չի տարածվում մասնավոր շփման և կրոնական ծիսակատարությունների իրականացման ոլորտի վրա:
Ժողովրդական պատգամավորները օրինագծի երկրորդ ընթերցման ուղղումները քննարկում էին փետրվարի 28-ից: Ընդամենը մտցվել ու քննարկվել է ավելի քան 2 հազար ուղղում:

Рада приняла закон об обязательном использовании украинского языка
Верховная рада Украины приняла в целом проект закона об украинском языке, который предусматривает обязательное использование государственного языка в органах власти и других публичных сферах общественной жизни.
Как передает корреспондент "Интерфакса", соответствующий законопроект (№5670-д) об обеспечении функционирования украинского языка как государственного в четверг во втором чтении и в целом поддержали 278 народных депутатов.
В законе сказано, что его действие не распространяется на сферу частного общения и осуществление религиозных обрядов.
Народные депутаты рассматривали поправки ко второму чтению проекта закона с 28 февраля. Всего внесено и рассмотрено более 2 тыс. правок.