Փաշինյանն Էրդողանի ելույթը ծայրահեղ ատելության խոսք է անվանել և կոչ արել միջազգային հանրությանը չլռել
25/04/2019 20:00
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ապրիլի 24-ի ելույթն անվանել է Հայոց ցեղասպանության ժխտման նոր մակարդակ և «ազգի սպանդի արդարացում»: Ավելին, Հայաստանի վարչապետը միջազգային հանրությանը կոչ է արել արձագանքել Թուրքիայի նախագահի ատելության խոսքին:
«Օսմանյան կայսրության ողջ հայ բնակչությանը, որը դատապարտվեց զանգվածային սպանդի ու մահվան երթերի, «հայ հրոսակներ ու նրանց աջակիցներ» անվանելը, 1.5 միլիոն մարդ սպանելն ու  դա «ամենատրամաբանական վարքագիծ» որակելը ոչ միայն ժխտողականության նոր մակարդակ է, այլև՝ մի ողջ ազգի սպանդի արդարացում։ Ամենից առաջ` ապրիլի 24-ին այդպիսի հայտարարությունը հայ ժողովրդի եւ ողջ մարդկության հանդեպ խորին վիրավորանք է և ծայրահեղ ատելության խոսք անձամբ Էրդողանի կողմից: Աշխարհը պետք է չլռի», - Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է վարչապետ Փաշինյանը:
Հիշեցնենք Էրդողանը, անդրադառնալով առաջին աշխարհամարտի տարիներին կատարվածին, հայտարարել էր, թե հայերն են կոտորել մուսուլման կանանց և երեխաներին, ու նման պայմաններում «հայ հրոսակներին ու նրանց աջակիցների աքսորումն ամենատրամաբանական վարքագիծն է եղել»:
Թուրքիայի նախագահը նաև հայտարարել էր, որ իրենց արխիվներում կան մեծ թվով փաստական տվյալներ, և այդ տվյալները պետք է նախ ուսումնասիրեն հետազոտողները, և դրանից հետո միայն քաղաքական գործիչները հանդես գան հայտարարություններով:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has described Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s April 24 speech “a new high in denialism” of the Armenian Genocide, and a “justification of nation murder”. The Armenian leader urged the international community to respond to the Turkish President’s hate speech.
Pashinyan responded to Erdogan’s remarks on April 24 when Armenians around the world were commemorating the 104th anniversary of the Armenian Genocide. The Turkish leader once again denied that the crime was committed and went as far as defending the “deportations of Armenians in 1915”.
“Calling victims of the Armenian Genocide, Ottoman Empire's entire Armenian population, which was sent to death marches, as “Armenian gangs & their supporters”, killing 1.5 million [people] & justifying it by “most reasonable action” is not just new high in denialism, but justification of nation murder”, Armenian PM Nikol Pashinyan tweeted in response to Erdogan’s speech.
“Above all, doing this on April 24 is an ultimate insult to the Armenian people and to humanity, extreme hate speech by Erdogan personally. The world must speak out,” Pashinyan added.