Եվրասիական զարգացման բանկը կասեցրել է «Սպայկա» ընկերությանը խոշոր վարկ տրամադրելու գործընթացը
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) հետաձգել է «Սպայկա» ընկերության վարկավորմանն ուղղված ծրագրի իրականացումը: Այս մասին ապրիլի 25-ին Եվրասիական ԶԼՄ-ների երկրորդ Կոնգրեսում EADaily-ի թղթակցին ասել է ԵԱԶԲ-ի նախագահ Անդրեյ Բելյանինովը:
«Այնտեղ պահանջներ կան հարկերի վճարման հետ կապված, ուստի մենք դեռ կասեցնում ենք: Մեզ մոտ ամեն ինչ պատրաստ է, սակայն «Սպայկայի» մասով կասեցվել է: Մենք չենք կարող ռիսկի դիմել, եթե խոսքը հնարավոր սնանկության մասին է», - ասել է Բելյանինովը:
Հստակեցնող հարցին, թե արդյո՞ք ԵԱԶԲ-ն կշարունակի համագործակցությունը «Սպայկայի» հետ, եթե ընկերությունն իր խնդիրները լուծի Հայաստանի իշխանությունների հետ, բանկի ղեկավարը պատասխանեց. «Մենք ծրագիրն արխիվ չենք ուղղարկել, այժմ այն ուղղակի կասեցված է: Պատճառը ֆորս մաժորային իրավիճակն է»:
ԵԱԶԲ-ն նախատեսում էր «Սպայկային» 67 միլիոն դոլարի վարկ տրամադրել՝ գյուղատնտեսության ոլորտում խոշոր ծրագրի իրականացման համար:
Ապրիլի 8-ին Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշեց կալանավորել «Սպայկա» ՍՊԸ-ի հիմնադիր-տնօրեն Դավիթ Ղազարյանին։
Ղազարյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 205 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքեր կամ պարտադիր այլ վճարումներ վճարելուց չարամտորեն խուսափելու համար։

ЕАБР повременит с кредитом армянской «Спайке»: форс-мажорные обстоятельства
Евразийский банк развития (ЕАБР) приостановил реализацию программы кредитования армянской компании «Спайка», крупного экспортёра плодоовощной продукции из закавказской республики, до завершения уголовного дела против неё. Об этом 25 апреля в кулуарах II Конгресса евразийских СМИ сообщил корреспонденту EADaily председатель правления ЕАБР Андрей Бельянинов.
«Там претензии ведь по уплате налогов, поэтому мы пока приостановили. У нас всё готово, но приостановили пока по «Спайке». Мы не можем так рисковать, если речь идет о потенциальном банкротстве», — отметил Бельянинов.
На уточняющий вопрос, продолжит ли ЕАБР совместный проект со «Спайкой», если компания урегулирует вопросы с властями Армении, глава банка ответил: «Мы его (проект) в архив не списали, пока просто отложили. Причина — форс-мажорные обстоятельства».
ЕАБР планировал выделить компании «Спайка», занимающейся производством и экспортом аграрной продукции, кредит в размере $ 67 млн для крупного проекта в сфере сельского хозяйства.
Напомним, 8 апреля суд общей юрисдикции в Ереване принял решение о задержании главы компании Давида Казаряна, тем самым удовлетворив представленное Комитетом государственных доходов (КГД) Армении ходатайство о взятии Казаряна под стражу. Ему предъявлено обвинение по статье 205 УК Армении (неуплата налогов, пошлин или других обязательных платежей). По данным КГД республики, компания уклонилась от уплаты налогов на сумму 7 млрд 36 млн драмов (более $ 14 млн).