Բրիտանիան հրաժարվել է Մադուրոյի ռեժիմին 80 տոննա ոսկի վերադարձնել
Մեծ Բրիտանական բանկերը հրաժարվել են Վենեսուելային փոխանցել Բոլիվիայի Հանրապետության պահուստներից  80 տոննա ոսկի: Այս մասին  հայտարարել է ՌԴ  ԳՀՎ պետ, փոխծովակալ Իգոր Կոստյուկովը:
«Մեծ Բրիտանիայի  բանկերը հրաժարվել  են վերադարձնել 80 տոննա վենեսուելական ոսկին», - մեջբերում է РИА Новости-ն Կոստյուկովի խոսքերը: Նա  հավելել է, որ միջազգային ակտիվները փոխանցվում են վենեսուելական ընդդիմության վերահսկողության տակ:
Հունվարի վերջին  Անգլիայի Բանկը մերժել է Նիկոլաս Մադուրոյին վերադարձնել բանկում պահվող ոսկու սալիկները, որոնց արժեքը կազմում է  1.2 մլրդ դոլար:  Ըստ ԶԼՄ-ների՝ որոշումն ընդունվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի և ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական  Ջոն Բոլթոնի խնդրանքով:

Британские банки отказались вернуть режиму Мадуро 80 тонн золота
Банки Великобритании отказались передать Венесуэле 80 тонн золота из запасов Боливийской республики, заявил начальник ГРУ Генштаба ВС РФ вице-адмирал Игорь Костюков.
«Банки Великобритании отказываются возвращать 80 тонн венесуэльского золота», — цитирует Костюкова РИА Новости. Он добавил, что международные активы передаются под контроль венесуэльской оппозиции.
В конце января Банк Англии также отказал диктатору Николасу Мадуро в возвращении хранящихся в банке золотых слитков на сумму 1,2 млрд долларов. По данным СМИ, решение было принято по просьбе госсекретаря США Майкла Помпео и советника американского президента по нацбезопасности Джона Болтона.