Շրի Լանկայում մոտ 10 հազար զինվորական է պահպանում մզկիթները
Շրի Լանկայում մոտ 10 հազար զինվորական է պարեկում մզկիթների և այլ կրոնական վայրերի մոտ: Ինչպես հայտնել է Reuters լրատվական գործակալությունը, իշխանությունները զգուշանում են հնարավոր ահաբեկչական գործողություններից կիրակի  պայթյուններից հետո, որոնց հետևանքով, վերջին տվյալով, զոհվել է մոտ  250 մարդ:
Նախօրեին  Շրի Լանկայի մահմեդական  կրոնական գործերի նախարար Աբդուլ Հալիմ Մոհամեդ Հաշիմն այդ կղզի-պետության իսլամի հետևորդներին կոչ է արել  ուրբաթ  ավանդական ուրբաթօրյա աղոթք չանցկացնել մզկիթներում, այլ այն անել տանը:
Կարդինալ Մալկոլմ Ռանջիթն իր հերթին հորդորել է  քրիստոնյա հոգևորականներին՝ պատարագներ չանցկացնել մինչև իրադրության բարելավումը: «Անվտանգությունը կարևոր է», - նշել է կարդինալը:

Порядка 10 тыс. военных охраняют на Шри-Ланке мечети в день пятничной молитвы
Около 10 тыс. военнослужащих развернуты в пятницу на Шри-Ланке у мечетей и других религиозных мест. Как сообщает информационное агентство Reuters, власти опасаются возможных терактов после воскресных взрывов, в результате которых, по последним данным, погибли порядка 250 человек.
Накануне министр мусульманских религиозных дел Шри-Ланки Абдул Халим Мохамед Хашим призвал последователей ислама этого островного государства не проводить 26 апреля традиционную пятничную молитву в мечетях, а провести ее дома.
Кардинал Малколм Ранджит в свою очередь призвал и христианских священников пока не проводить мессы до улучшения ситуации. "Безопасность важна", - отметил священнослужитель.