Վարչապետը սպասվող եզրափակչից առաջ հաջողություն է մաղթել «Հայկական արծիվներ» շախմատային թիմի անդամներին
26/04/2019 17:55
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Pro Chess League շախմատի ակումբային մրցաշարի 2019թ. եզրափակիչ փուլ անցած «Հայկական արծիվներ» (Armenia Eagles) թիմի անդամներին: Եզրափակիչ փուլը տեղի է ունենալու Սան Ֆրանցիսկոյում՝ մայիսի 4-ին և 5-ին: Այս մասին հայտնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Հայաստանը ներկայացնող թիմի ավագ, ԱԺ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանը վարչապետ Փաշինյանին է ներկայացրել «Հայկական արծիվներ» թիմի անդամներին՝ Զավեն Անդրիասյանին, Հայկ Մարտիրոսյանին, Գոռ Վարդանյանին, Շանթ Սարգսյանին ու Աննա Սարգսյանին, նրանց մարզական ճանապարհն ու հաջողությունները: Նա նշել է, որ թիմն այս հեղինակավոր մրցաշարի 2018թ. գործող չեմպիոնն է, ինչը մեծ պատիվ և պատասխանատվություն է, և 2019թ. եզրափակիչ փուլ անցած թիմն այս տարի ևս մտադիր է հաղթել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ոգևորիչ է համարել «Հայկական արծիվներ»-ի շախմատային ձեռքբերումները, մաղթել նրանց՝ հաղթանակ առաջիկա եզրափակչում և հետագա հաջողություններ:
Թիմի անդամները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մրցաշարի եզրափակչից առաջ իրենց ընդունելու և քաջալերելու համար:
Վարչապետը «Հայկական արծիվներ» թիմի անդամների հետ մտքեր է փոխանակել նաև Հայաստանում շախմատի տարածման, Հայաստանի՝ որպես շախմատային պետություն դիրքավորման և այս համատեքստում երկրի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացման, հայկական chessify բջջային հավելվածի գործածության և օգտակարության, դպրոցներում շախմատի դասավանդման և այլ հարցերի շուրջ:

Премьер-министр пожелал успехов членам шахматной команды «Армянские орлы» перед финалом турнира PRO Chess League
26/04/2019 18:43
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял членов шахматной команды «Армянские орлы» (Armenia Eagles), прошедшей в финал командного шахматного турнира 2019 PRO Chess League. Финал турнира состоится в Сан-Франциско 4 и 5 мая.
Менеджер команды, депутат парламента Армении Артак Манукян представил премьер-министру членов команды «Армянские орлы» – Завена Андриасяна, Айка Мартиросяна, Гора Варданяна, Шанта Саркисяна и Анну Саркисян, их спортивный путь и успехи. Он отметил, что команда – действующий чемпион этого авторитетного турнира 2018 года, что является большой честью и ответственностью, и прошедшая в финал 2019 года команда намерена одержать победу и в этом году.
Премьер-министр Никол Пашинян посчитал шахматные достижения команды «Армянские орлы» впечатляющими, пожелав им победы в финале турнира и дальнейших успехов.
Члены команды поблагодарили Никола Пашиняна за теплый прием и слова поощрения.
Премьер-министр также обменялся мнениями с членами команды «Армянские орлы» по вопросам распространения шахмат в Армении, позиционирования Армении как шахматной страны и повышения туристической привлекательности страны в данном контексте, использования армянского приложения chessify, преподавания предмета шахматы и др. темам.