Ամերիկյան սպառազինություն գնելու որևէ կոնկրետ առաջարկ ՀՀ-ն չի ստացել, բայց եթե լինի, ինչո՞ւ ոչ. Դավիթ Տոնոյան (Տեսանյութ)
26/04/2019 12:43
Ամերիկյան սպառազինություն գնելու որևէ կոնկրետ առաջարկ Հայաստանը դեռևս չի ստացել, այսօր լրագրողերի հետ ճեպազրույցում ասաց Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
«Ես դեռևս որևէ առաջարկ չեմ ստացել։ Կոնկրետ որևէ առաջարկ չկա», - ասաց Տոնոյանն՝ արձագանքելով լրագրողների դիտարկմանը, որ ՀՀ կատարած այցի ընթացքում ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնն առաջարկել էր Հայաստանին ոչ թե ռուսական, այլ՝ ամերիկայն սպառազինություն գնել։
«Մենք շուկան ուսումնասիրում ենք որակի, տեսակի ու գնի տեսանկյունից։ Եթե տեսնենք, որ առաջարկություններն այնպիսին են, որ կարող է ձեռքբերումներ լինեն, ինչու՞ ոչ և, եթե դա թույլատրելի լինի Միացյալ Նահանգների համար», - ասաց Դավիթ Տոնոյանը։
Անդրադառնալով Մոսկվա կատարած այցին ու այնտեղ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ ՀՀ Պաշտպանության նախարարը նշեց, որ բացի ՍՈւ-30 ՍՄ կործանիչների շուրջ պայմանավորվածությունից, պայմանավորվածությունների են ձեռք բերվել մինչև այս տարվա վերջ ու մյուս տարվա ընթացքում բոլոր մատակարարումների վերաբերյալ։

Конкретных предложений о приобретении американского вооружения Армения не получала – министр обороны
26/04/2019 12:51
Министр обороны Армении Давид Тоноян заявил сегодня журналистам, что предложений от американской стороны по вопросу закупок вооружения не получено.
«Да, он (Болтон) сделал такое предложение во время своего визита, но конкретных предложений нет», - сказал Д.Тоноян, комментируя слова помощника президента США по вопросам национальной безопасности Джона Болтона в Ереване.
«Мы изучаем рынок по качеству, виду и цене вооружения. Если увидим, что есть предложения, которые можно рассмотреть на предмет приобретения, то почему нет, если это будет позволительно для США», - отметил Д.Тоноян.
Министр обороны Армении также проинформировал, что в ходе визита в Москву были достигнуты договоренности о продолжении поставок вооружения в 2019-2020 гг.