Պետք է հեղափոխություն կատարենք Հայաստանի ազգային հավաքականում. Հարցազրույց Արթուր Վանեցյանի հետ (Տեսանյութ)
29/04/2019 13:38
Aysor.am-ի բացառիկ հարցազրույցը՝ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Վանեցյանի հետ։
ԱԱԾ տնօրենի ու ՀՖՖ նախագահի պաշտոնը համատեղելու մասին
Կարծում եմ՝ համատեղում եմ, ճիշտ չի լինի գնահատականը ես տամ։ Նորմալ կարողանում եմ երկուսն էլ համատեղել, ֆուտբոլն, իհարկե, ուշադրության կենտրոնում է, ունենք շատ անելիքներ, արդեն իսկ սկսել ենք լուրջ բարեփոխումներ հայկական ֆուտբոլում։
Հայկական ֆուտբոլի զարգացման մասին
Ֆուտբոլն, իրականում, շատ զարգանալու տեղ ունի։ Որպես ֆեդերացիայի նախագահ՝ ինձ համար ամենակարևորը մասսայական ֆուտբոլի զարգացումն է, մանկապատանեկան ֆուտբոլի զարգացումն է։ Պետք է կառուցել ֆուտբոլի դպրոցներ, ակադեմիաներ, հատկապես, մարզերում։ Մենք կատարում ենք շատ լուրջ աշխատանքներ։ Այս տարի Հայաստանի մարզերում կառուցվելու է 31 փոքր դաշտ։ Բանակցություններ ենք տարել ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ ու ստեղծելու ենք ԲԿՄԱ (բանակի կենտրոնական մարզական ակումբ), որը հնարավորություն կտա երիտասարդ ֆուտբոլիստներին բանակային տարիքը գալու ժամանակ զորակոչվեն ոչ թե սովորական ծառայության, այլ՝ ծառայության հետ զուգահեռ զբաղվեն ֆուտբոլով։
«Ալաշկերտ» ակումբը Մարտունի տեղափոխելու մասին
Ցավոք սրտի, Հայաստանում նախկինում տարբեր անձինք սեփականաշնորհել են մեր ֆուտբոլի մարզային դաշտերը։ Այսօր փորձում ենք բանակցել Մարտունիի մարզադաշտի սեփականատիրոջ հետ, որպեսզի կամ գնենք, կամ ինչ-որ մի կերպ վերցնենք մարզադաշտը։ Դրանից հետո «Ալաշկերտի» սեփականատիրոջը մենք խոստացել ենք աջակցություն։ Աջակցությունը կայանում է մոտ 250 միլիոն դրամի մասին։
Ջիբրալթարի խաղից հետո ՀՖՖ-ին տուգանելու մասին
Ի սկզբանե ֆեդերացիայի տուգանքը պետք է կազմեր 20 հազար եվրո, ֆեդերացիան տուգանվեց՝ ոչ 20 հազար եվրոյի չափով, եթե չեմ սխալվում, տուգանվեց 5 կամ 6 հազար եվրո։ Գումարը վճարել ենք ֆեդերացիայի միջոցներից։
Ազգային հավաքականի մասին
Մենք պետք է զարգացնենք մանկապատանեկան ֆուտբոլը, ունենանք շատ ֆուտբոլիստներ։ Այսօր հավաքականը պետք է երիտասարդացնել։ Պետք է քաջություն ունենալ ու երիտասարդացնել մեր հավաքականը։ Մենք պետք է հեղափոխություն կատարենք Հայաստանի ազգային հավաքականում։
Հավաքականից հեռացված ֆուտբոլիստների մասին
Ես աշխատում եմ հնարավորինս քիչ միջամտել գլխավոր մարզչի ու մարզչական թիմի ախատանքներին։ Ես չեմ խառնվում այդ հարցերին։ Վետոներ կոնկրետ անձանց վերաբերյալ ֆեդերացիայում չկան։
Գլխավոր մարզչի մասին
Մարզիչը կշարունակի դեռ պաշտոնավարել, բայց դա չի նշանակում, որ մարզչի փոփոխություն հնարավոր չէ։
«Հրազդան» մարզադաշտի մասին
«Հրազդան» մարդադաշտը մեր հաղթանակների մարզադաշտն է, բայց աշխարհը գնում է առաջ, ֆուտբոլն՝ առավել ևս։ Այսօր «Հրազդան» մազադաշտը, անգամ եթե մենք վերանորոգենք, չի համապատասխանելու միջազգային ստանդարտներին։ «Հրազդան» մարզադաշտի վրա որ ծախսենք ահռելի գումարներ, ամեն դեպքում, ՈւԵՖԱ-ի կողմից չի լինելու թույլտվություն այնտեղ միջազգային խաղերի անցկացման համար։
Նոր մարզադաշտի մասին
Մարզադաշտ կառուցելը բավականին թանկ հաճույք է, բոլորս հասկանում ենք, որ պետությունը նման գումարներ չի տրամադրելու, ու մենք այսօր բանակցում ենք տարբեր ներդրողների հետ, որպեսզի հրավիրենք Հայաստան ու նրանք կառուցեն մարզադաշտ։ Աշխատանքներ իրականացվում են։
Աբրահամ Խաշմանյանի կողմից ֆուտբոլիստին ծեծի ենթարկելու մասին
Դեպքը, որ եղել է, կոնկրետ հաղորդում էր հանցագործության մասին։ Իրավապահները այդ հարցով զբաղվել են, ՀՖՖ-ում եղել են ուսումնասիրություններ։ Մեր աչքից չի վրիպել, կարծում եմ՝ նորմալ ավարտ կունենա այս պատմությունը։
Արցախում անցկացվելիք CONIFA «Euro cup 2019» ֆուտբոլային առաջնության մասին
Շատ կարևորում եմ Արցախում նման մրցաշարի անցկացումը։ ՀՖՖ-ն ամեն կերպ կաջակցի այդ մրցաշարի անցկացմանը։ Չեմ բացառում, որ մրցաշարին ներկա կգտնվեմ։
Սիրելի հավաքականի մասին
Հայաստանի ազգային հավաքական։
Սիրելի ակումբի մասին
Միայն Հայաստանի ազգային հավաքական։
Սիրելի ֆուտբոլիստի մասին
Հայաստանի ազգային հավաքականի բոլոր ֆուտբոլիստները։
Կոչ
Լցվեք համբերությամբ, բայց ձեր համբերությունը չենք չարաշահի։ Հավատացեք մեր ֆուտբոլիստներին, մեր ֆուտբոլի պայծառ ապագային։

Aysor.am has conducted an exclusive interview with Armenia’s Football Federation chairman Artur Vanetsyan.
About combining posts of NSS director and AFF chairman
I think I manage to combine these two posts. It will not be right for me to give the assessment. Of course, football is in the center of attention, we have a lot to do. We have started serious reforms in the Armenian football.
About development of the Armenian football
As a chairman of the AFF I pay a great attention to the development of mass football, junior football. We need to build football schools, academies, especially in regions. We do carry out serious works. This year 31 small stadiums will be built in Armenia’s regions.
We have conducted negotiations with the Defense Ministry over creation of Army’s Central Sports Club which will give an opportunity to the young football players not to lose the years of draft but in parallel to mandatory service play football.
About moving “Alashkert” club to Martuni
Unfortunately, previously different people privatized stadiums. Currently we are negotiating with the owner of Martuni stadium to buy it or take it. We have promised assistance to the owner amounting to approximately 250 million AMD.
About fining AFF after Gibraltar game
Initially the AFF’s fine was to be 20,000 Euros, but the Federation was fined by 5 or 6,000. The fine has been paid from the means of the Federation.
About national team
We must develop the junior football, have many football players. It is necessary to engage young footballers. It is necessary to refresh the team. We must make a revolution in the Armenian national football team.
About dismissed footballers
I try not to interfere into general coach and coach team works much. I do not interfere into such affairs. There are no vetoes in the federation over concrete people.
About chief coach
The chief coach will continue his tenure, but the possibility of replacing him exists.
About Hrazdan stadium
Hrazdan stadium is the stadium of our victories, but the world moves forward and football in particular. Even in case of capital renovation Hrazdan stadium will not correspond to international criteria. Even if to spend big sums on it, the UEFA will not give permission to conduct international matches there.
About having new stadium
Building new stadium is a very expensive fun, we all understand that the state will not allocate money for it. Today we are negotiating with different investors for them to build stadium in Armenia.
About CONIFA Eurocup 2019 in Artsakh
I really attach great significance to the conduction of such cup in Artsakh. AFF will support the conduction of the event. I do not exclude my participation in the event.
About favorite team
Armenia’s national football team.
About favorite football club
Only Armenia’s national team.
Favorite footballer
All football players of Armenia’s national team.
Urge
Fill with patience, we will not abuse your patience. Believe in our football players and in bright future of our football.