Սահմանադրական դատարանը որոշում է կայացրել հօգուտ Ռոբերտ Քոչարյանի
Այսօր ՀՀ Սահմանադրական դատարանը քննության առնելով ՀՀ երկրորդ նախագահ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի 2-րդ մասի վերաբերյալ, որոշեց, որ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը գործն ըստ էության չլուծող դատական ակտերի վերաբերյալ կայացնում է վերջնական դատական ակտ և հենց այդ մեկնաբանությամբ նորմը համապատասխանատում է ՀՀ Սահմանադրության պահանջներին:
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբից հայտնում են, որ Սահմանադրական դատարանի այս դիրքորոշումը նշանակում է, որ գործն ըստ էության չլուծող դատական ակտերի, այդ թվում՝ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին որոշումների բողոքարկման դեպքում Վճռաբեկ դատարանը չի կարող գործը ուղարկել նոր քննության, այլ ինքը պետք է կայացնի վերջնական որոշում։
Սահմանադրական դատարանը նաև նշել է, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ օրենքը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ Վճռաբեկ դատարանի կողմից կիրառվել է այլ՝ Սահամանադրական դատարանի մեկնաբանությունից տարբերվող մեկնաբանությամբ, Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կայացված դատական ակտը նոր հանգամանքի ի հայտ գալու հիմքով ենթակա է վերանայման՝ օրենքով սահմանված կարգով:

Конституционный суд принял решение в пользу Роберта Кочаряна
Сегодня Конституционный суд, рассмотрев заявление второго президента Армении Роберта Кочаряна о части 2 статьи 419 Уголовно-процессуального кодекса Армении, принял решение, что Кассационный суд принимает окончательный судебный акт о не разрешающих дело по существу судебных актах и именно с этой трактовкой норма соответствует требованиям Конституции Армении.
Как сообщает команда адвокатов Роберта Кочаряна, эта позиция Конституционного суда означает, что в случае обжалования судебных актов, в том числе решений об избрании ареста в качестве меры пресечения, которые не разрешают дело по существу, Кассационный суд не может направлять дело на новое рассмотрение, а сам должен принять окончательное решение.
Конституционный суд также отметил, что, учитывая то обстоятельство, что закон в отношении Роберта Кочаряна применен Кассационным судом с трактовкой, отличающейся от трактовки Конституционного суда, то принятый в отношении Роберта Кочаряна судебный акт на основании выявления нового обстоятельства подлежит пересмотру, в установленном законом порядке.