2019-ի առաջին եռամսյակում Հայաստանի համայնքների սեփական եկամուտները աճել են 2 միլիարդ դրամ. ՀՀ վարչապետ
08/05/2019 11:42
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է ներկայացնել նոր Հայաստանի մասին 100 փաստ:
«Փաստ համար 31՝ փոքր ու միջին, այսպես ասած, խելացի անասնաշենքերի կառուցման կամ վերակառուցման դեպքում քաղաքացու կատարած ծախսերի 50 տոկոսոի չափով ետվերադարձ կտրվի. սահմանամերձ գյուղերի դեպքում՝ ետվերադարձը կկազմի 70 տոկոս», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա նեկայացմամբ՝ փաստ 32-ով՝ տոհմային խոշոր-եղջերավոր կենդանիներին ձեռք բերևելու նպատակով տրվում են վարկեր 2 տոկոս, գյուղատնտեսական կոոպերատիվներին ու սահմանամերձ գյուղերին 0 տոկոսով:
«Փաստ 33՝ ինտենսիվ պտղատու այգիների հիմնման, ոռոգման, արդիական համակարգերի ու կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրման վարկերը տրամադրվում են զրոյից երկու տոկոս տոկոսադրույքով: Ցածր տոկոսով վարկերի փոխարեն կարելի է օգտվել նաև արված ծախսերի 40-50 տոկոսի ետվերադարձի տարբերակից», - ասաց Փաշինյանը:
Փաստ 34-ով՝ 2018-ին մթերված պտուղ-բանջարեղենի ու խաղողի դիմաց գյուղացիական տնտեսություններին տարեվերջին չվճարված գումարը կազմել է ընդամենը մթերման ընդհանուր արժեքի 0.7 տոկոսը:
«Փաստ 35՝ մարզերում շուրջ 290 սկսնակ ձեռնարկատերերի համար կազմակերպվել են դասընթացներ, ինչի արդյուքնում պետական գրացնում են ստացել ու բիզնես է հիմնել 120 սուբյեկտ, որից 56-ը՝ պետական միջոցներից ստացել է ֆինանսական աջակցություն», - ասաց վարչապետը:
Փաստ 36-ով՝ տարածքային համաչափ զարգացման ու սոցիալական վիճակի բարելավման նպատակով կառավարությունը 2018-ին համայնքներում իրականացրել է 152 ծրագիր՝ 2.8 միլիարդ դրամ ընդհանուր ծավալով:
«Փաստ 37՝ 2019-ի առաջին եռամսյակում Հայաստանի համայնքների սեփական եկամուտները աճել են 2 միլիարդ դրամ, բարձրավոլտ էլեկտրական ցացների գերշահույթը 2017-ին եղել է 1.1 միլիարդ դրամ, իսկ 2018-ին՝ 3.3 միլիարդ դրամ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաստ 38-ով՝ Հայաստանի ծրագրավորողները կարող են այսուհետ ստեղծած հավելվածները վաճառել խոշորագույն շուկաներից մեկում՝Google Play հարթակում, ինչը նախկինում անհնար էր: ՏՏ ոլորտում հարկային արտոնություններից օգտվողներն ավելացել են:
«Փաստ 39՝ 10.5 միլիոն դոլար ֆինանսավորում է ստացել ու մեկնարկել է ինժեներական քաղաք ծրագիրը», - ասաց ՀՀ վարչապետը:
Փաստ 40-ով՝ ավելի քան 20 հուշագիր է կնքվել նախնական ու միջին մասնագիտական ուսհաստատությունների ու գործատուների միջև, ինչի արդյունքում ԿԳ նախարարության հաստատությունները մասնագետներ են պատրաստում այդ կազմակերպությունների համար, ներդրվում են նոր մասնագիտություններ:

В первом квартале 2019 года доходы общин возросли на 2 млрд. драмов – Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на созванной сегодня пресс-конференции подводит итоги одного года пребывания на этом посту, представляя 100 фактов о Новой Армении.
«Факт 31 – при строительстве или реконструкции так называемых малых и средних "умных" ферм 50% произведенных расходов будут возвращены гражданам, в приграничных селах – возврат составит 70%», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, факт 32 – для приобретения крупного рогатого скота предоставляются кредиты под 2 процента годовых, сельскохозяйственным кооперативам и приграничным селам – под нулевой процент.
«Факт 33 – кредиты для создания интенсивных плодовых садов, внедрения современных  систем орошения и противоградовых сетей предоставляются под 0-2 процента. Вместо кредитов под низкую процентную ставку можно также воспользоваться вариантом возврата 30-50 процентов от произведенных расходов.
Факт 34 – невыплаченная крестьянским хозяйствам за поставку в 2018 году плодов, овощей и винограда сумма составила в конце года всего лишь 0.7 процентов от общей суммы поставленной сельхозпродукции», - заявил Никол Пашинян.
Факт 35 – в областях были организованы курсы для порядка 290 начинающих предпринимателей, в результате чего 120 субъектов прошли государственную регистрацию и основали бизнес, из них 56 – получили финансовое содействие из государственных средств», - заявил премьер-министр.
Факт 36 – с целью равномерного территориального развития и улучшения социальной ситуации правительство в 2018 году реализовало в областях 152 программы, с общим объемом 2.8 млрд. драмов.
«Факт 37 – в первом квартале 2019 года собственные доходы общин возросли на 2 млрд. драмов, сверхдоход высоковольтных электрических сетей в 2017 году составил 1.1 млрд. драмов, а в 2018 году – 3.3 млрд. драмов.
Факт 38 – программисты Армении впредь могут продавать созданные приложения на одном из крупнейших рынков – площадке Google Play, что в прошлом было невозможно. Увеличилось число тех, кто пользуется налоговыми льготами в IT сфере», - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, факт 39 – предоставлено финансирование в размере 10.5 млн. долларов и стартовала программа инженерного города.
Факт 40 – заключено более 20 меморандумов между средними профессиональными учебными заведениями и работодателями, в результате чего учреждения министерства образования и науки готовят специалистов для этих организаций, внедряются новые специальности.