Քանի ես քաղաքապետ եմ, ոչ մի առողջ ծառ հենց այնպես չի կտրվելու և ոչնչացվելու. Հայկ Մարության
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում շնորհակալություն հայտնեց Վարդանյանների ընտանիքին՝ Երևանի 2800 ամյակին նվիրված այգու համար։
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Վարդանյանների ընտանիքին այսպիսի հրաշք նվեր մատուցելու համար։ Սա իրական նվեր է, որովհետև այսօր շատ-շատերը գալիս, ասում են՝ մենք ուզում ենք Երևանի համար մի բան անենք, տվեք այս մասը կանաչապատենք, ստեղ էլ մի հատ մեծ ռեստորան դնենք։ Ասում եմ՝ հարգելիներս, եթե ուզում եք Երևանին նվեր անեք, ուղղակի այգի հիմնեք կամ եղած այգին վերականգնեք, էլ ոչ մի բան մի արեք։ Սա է իրական նվերը քաղաքին», - ասաց քաղաքապետը։
Նա նշեց, թե Վարդանյանների ընտանիքը ցույց տվեց Երևանին նվերի փայլուն օրինակ։
«Բացի այս այգու կառուցումը, իրենք 99 տարով իրենց վրա են վերցրել այս այգու պահպանումը։ Իմ և երևանցիների անունից շնորհակալություն եմ հայտնում», - ասաց Մարությանը։
Արձագանքելով դիտարկմանը, թե մինչ այգու կառուցումը շատերն ասում էին, որ հերթական անգամ ծառեր կտրվեցին, Հայկ Մարությանն ասաց.
«Ես գնահատում եմ այս այգին որպես լավ որակով այգի։ Երաշխավորում եմ, որ քանի ես քաղաքապետ եմ, ոչ մի առողջ ծառ հենց այնպես չի կտրվելու և ոչնչացվելու։ Այստեղ կային հիվանդ, խնդիր ունեցող ծառեր, դրանք փոխարինվել են շատ բարձր որակով ծառերով։ Այստեղ քաղաքը ոչ թե կորցրել, այլ ձեռք է բերել բարձր որակով ծառատեսակներ»։

Пока я занимаю должность мэра, ни одно здоровое дерево не будет просто так срезано и уничтожено – Айк Марутян
10/05/2019 12:48
Сегодня в центре Еревана открылся парк, посвящённый 2800-летию столицы. Мэр Еревана Айк Марутян в беседе с журналистами выразил благодарность фонду «Семья Варданянов» за благоустройство парка.
«Хочу выразить благодарность семье Варданянов за такой чудесный подарок. Это действительно подарок, поскольку сегодня многие приходят и говорят: мы хотим сделать что-то для Еревана, дайте нам вот эту часть для озеленения, а здесь построим большой ресторан. Я говорю им, уважаемые, если хотите сделать подарок Еревану, просто постройте парк или восстановите существующий, ничего больше не нужно делать. Это реальный подарок городу», заявил мэр Еревана.
Он отметил, что семья Варданянов показала блестящий пример того, как нужно преподносить подарок Еревану.
«Кроме строительства этого парка, они взяли на себя обслуживание парка на 99 лет. От имени ереванцев и себя лично выражаю им благодарность», - сказал Айк Марукян.
Касаясь того, что до строительства парка многие говорили о том, что в столице в очередной раз рубят деревья, Айк Марутян заявил:
«Я считаю, что этот парк очень хороший. Гарантирую, что пока я занимаю должность мэра, ни одно здоровое дерево не будет срезано и уничтожено просто так. Здесь были больные деревья, с проблемами, они заменены другими качественными деревьями. Здесь город не потерял, а приобрел качественные деревья».