Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ քննության օրը դատախազությունն իր դիրքորոշումը կհայտնի Արցախի նախագահների դիմումի մասին. Դատախազ (Տեսանյութ)
10/05/2019 16:39
Ինձ համար այդ երևույթը գոյություն ունի այնքանով, որքանով իրավական է, որևէ ազդակ կամ քաղաքական նշանակություն չի ազդում իմ որոշումների վրա, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ  Արթուր Դավթյանն՝ անդրադառնալով հարցին, արդյոք Արցախի երկու նախագահների կողմից իրեն ուղղված նամակը ներքին ազդակ չէ՞։
Դիտարկմանը, որ  Քոչարյանի պաշտպանները պատրաստվում են հաջորդ դատական նիստի ժամանակ ներկայացնել Արցախի նախագահների նամակն ու երաշխավորման հիմքերը և դատախազությունը պարտավոր է անդրադառնալ այդ նամակին` Դավթյանն ասաց.
«Դատախազությունն արդեն այդ փուլում՝ որպես կողմ, դիրքորոշում է հայտնելու։ Եթե չեմ սխալվում, նիստը լինելու է ամսի 13-ին: Դատախազությունը կներկայանա և այդ օրն իր դիրքորոշումը կհայտնի»։
Հարցին՝ արդյոք մինչև հիմա գտնու՞մ է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահին կալանքի տակ պահելու հիմքեր կան, հաշվի առնելով, որ նախաքննությունն ավարտվել է, դատախազն արձագանքեց.
«Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հիմքերին մեր նախաձեռնությամբ անդրադառնալու մեր լիազորությունը սպառվեց ապրիլի 29-ին, երբ մենք գործն ուղարկեցինք դատարան: Մենք չփոխեցինք կալանքի միջոցը, դա նշանակում է՝ այդ պահին մեր որոշման տիրույթում մենք այդ կարծիքի էինք: Քննության հետագա փուլերում՝ յուրաքչանյուր կոնկրետ իրավիճակին բնորոշ, մենք արդեն ոչ թե որոշող ենք, այլ՝ դիրքորոշում հայտնող, ու կկհայտնենք մեր դիրքորոշումը»:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Արցախի հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը և Արցախի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը դիմել են ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ կոչ անելով փոխել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը:

Prosecutor’s office to express its position over Kocharyan’s preventive measure and letter of Artsakh presidents at court hearing
10/05/2019 16:47
The lawyers of Armenia’s second president Robert Kocharyan will submit the letter of Artsakh’s incumbent president Bako Sahakyan and second president Arkady Ghoukasyan at the next court hearing.
Speaking about it Attorney General Artur Davtyan said that in that phase, the prosecutor’s office will express its position as a side.
“If I am not mistaken the hearing is set for May 13. The prosecutor will be present on that day and will express positions,” Davtyan said.
As to whether he still finds that grounds exist for keeping Armenia’s second president under arrest if to consider that the preliminary examination is over, the attorney general said, “Our authority to refer to the grounds for keeping Robert Kocharyan under arrest ended on April 29 when we sent the case to the court. We did not change the arrest as preventive measure which means that we still are of the same opinion. In the upcoming phases we are not the ones to decide but the ones who express their position.”