Քանի ես քաղաքապետ եմ, ոչ մի առողջ ծառ հենց այնպես չի կտրվելու և ոչնչացվելու. Հայկ Մարության
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում շնորհակալություն հայտնեց Վարդանյանների ընտանիքին՝ Երևանի 2800 ամյակին նվիրված այգու համար։
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Վարդանյանների ընտանիքին այսպիսի հրաշք նվեր մատուցելու համար։ Սա իրական նվեր է, որովհետև այսօր շատ-շատերը գալիս, ասում են՝ մենք ուզում ենք Երևանի համար մի բան անենք, տվեք այս մասը կանաչապատենք, ստեղ էլ մի հատ մեծ ռեստորան դնենք։ Ասում եմ՝ հարգելիներս, եթե ուզում եք Երևանին նվեր անեք, ուղղակի այգի հիմնեք կամ եղած այգին վերականգնեք, էլ ոչ մի բան մի արեք։ Սա է իրական նվերը քաղաքին», - ասաց քաղաքապետը։
Նա նշեց, թե Վարդանյանների ընտանիքը ցույց տվեց Երևանին նվերի փայլուն օրինակ։
«Բացի այս այգու կառուցումը, իրենք 99 տարով իրենց վրա են վերցրել այս այգու պահպանումը։ Իմ և երևանցիների անունից շնորհակալություն եմ հայտնում», - ասաց Մարությանը։
Արձագանքելով դիտարկմանը, թե մինչ այգու կառուցումը շատերն ասում էին, որ հերթական անգամ ծառեր կտրվեցին, Հայկ Մարությանն ասաց.
«Ես գնահատում եմ այս այգին որպես լավ որակով այգի։ Երաշխավորում եմ, որ քանի ես քաղաքապետ եմ, ոչ մի առողջ ծառ հենց այնպես չի կտրվելու և ոչնչացվելու։ Այստեղ կային հիվանդ, խնդիր ունեցող ծառեր, դրանք փոխարինվել են շատ բարձր որակով ծառերով։ Այստեղ քաղաքը ոչ թե կորցրել, այլ ձեռք է բերել բարձր որակով ծառատեսակներ»։

As long as I am mayor of Yerevan no healthy tree will be cut: Hayk Marutyan
Yerevan mayor Hayk Marutyan thanked today Vardanyans family for the park they donated to Yerevan on the occasion of capital’s 2800th anniversary.
Speaking to reporters today Marutyan described it as a miracle gift, as a real gift.
“I want to thank Vardanyans family for such miracle gift. This is a real gift, as many-many come and say they want to do something for Yerevan, and say give us this part for us to green the territory and build a restaurant. I say, dear, if you want to make a gift to Yerevan found a garden, park, or restore the already existing one and that is all. It will be the real gift to the city,” the mayor said.
He noted that Vardanyans family showed a brilliant example of gift to the capital.
“Besides reconstructing this park they have assumed its preservation for 99 years. I want to thank them on my behalf and behalf of the residents of Yerevan,” Marutyan said.
As to the talks as if many trees were cut before the construction of the park, Marutyan said, “I assess this park as a high-quality park. I guarantee that as long as I am the mayor of the capital no healthy tree will be cut and eliminated. There were ill trees here which were replaced by high-quality trees. This is a case when the city has not lost but acquired high quality trees.”