Վիտալի Բալասանյանի հայտարարությունը ոչ միայն վտանգել է մեր անվտանգության համակարգն, այլև մեր հանրային ինքնասիրությունն է վիրավորել. Անդրանիկ Քոչարյան
13/05/2019 11:48
Վիտալի Բալասանյանը՝ որպես անվտանգության խորհրդի քարտուղար, պետք է չանի հայտարարություններ, որոնք կարող են թուլացնել մեր անվտանգությունը, ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով Բալասանյանի այն հայտարարությանը, թե լավ կլիներ, որ Արցախի հանրապետության նախագահների դիմումը՝ ազատ արձակել Քոչարյանին, հարգվեր:
«Իրավունք չունի որևէ պաշտոնյա նման քաղաքական հայտարարություններով հանդես գալ, որը թուլացնում է մեր երկու պետությունների անվտանգության համակարգ», - ասաց Քոչարյանը:
Անդրադառնալով վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանի արձագանքին, ով Բալասանյանի հայտարարությունը որակել էր տարօրինակ՝ նշելով, որ նման կարգի բարձրաստիճան պաշտոնյան պետք է իր խոսքում պահպաներ անհրաժեշտ զսպվածություն, Քոչարյանն ասաց, որ պատշաճ է համարում տվյալ արաձագանքը.
«Այդ պահվածքը, եթե նկատում եք, մեր հանրության վրա որոշակի բացասական ազդեցություն է թողել և դա ոչ միայն վտանգել է մեր անվտանգության համակարգն, այլև մեր հանրային ինքնասիրությունն է վիրավորել, չի կարելի է այդպիսի բան անել»:

Vitaly Balasanyan’s statement not only threatens our security system but is a blow to our public ego: Andranik Kocharyan
13/05/2019 11:58
As a secretary of the security council of Artsakh Vitaly Balasanyan should not make statements that may weaken our security, chairman of the NA’s Defense and Security Affairs Standing Committee Andranik Kocharyan told the reporters today, referring to Balasanyan’s statement about the necessity to respect the request of Artakh’s presidents to release Robert Kocharyan.
“Neither of officials has a right to make such a political statement which may weaken the security system of our two states,” Andranik Kocharyan said.
As to the response of spokesperson of Armenia’s PM, who described Balasanyan’s statement as strange and adding that such high-ranking officials must maintain  the necessary restraint in their speech, Kocharyan said that it is a proper response.
“Such behavior, if you have noticed, left some negative influence on our society and it has not only endangered our security system but offended our public ego. No one should do that,” Andranik Kocharyan stated.