Չէ՞ որ ՀՀ նախագահն ինքնուրույն գործող անձ չէ, կա հակակշիռ՝ ԱԺ, ՍԴ, դե եկեք այդ պատգամավորներին էլ պատասխանատվության ենթարկենք. Ռուբեն Սահակյան (Տեսանյութ)
14/05/2019 16:57
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվող նիստում, որտեղ քննվում է ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը, Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը երկար ելույթ ունեցավ՝ ներկայացնելով Ռոբերտ Քոչարյանին 300.1 հոդվածով՝ սահմանադրական կարգը տապալելը, առաջադրված մեղադրանքը։
Ըստ փաստաբան Սահակյանի, ընդհանրապես պարզ չէ՝ ո՞րն է ՀՀ քրեական օրենսգրք 300.1 հոդվածի հանցակազմի օբյեկտը։
«Նման հանցակազմով երբևէ քրեական գործ Հայաստանում, ինչպես նաև նախկին խորհրդային երկրների տարածքում չի քննվել։ Հանցակազմն ընդհանուր է, բայց օբյեկտը չկա։ Այդ է պատճառը, որ մեզ մոտ հարցեր են առաջանում, որոնց վերաբերյալ մենք միշտ առաջացրել ենք սահմանադրականության հարցը։
Խափանման միջոցի ընտրության հարցի քննարկումներում մենք անդրադարձել ենք այդ հարցին, վեճեր են առաջանում, բայց դատարաններն այս հարցին անդրադարձ չեն կատարում, մատնում են լռության։ Ծանոթացել եք դատարանների որոշումներին՝ ոչ մեկ չի անդրադառնում ու այդ հարցին չեն տալիս պատասխան։ Ուրեմն, կա ինչ-որ մի պատճառ», - հայտարարեց Ռուբեն Սահակյանը։
Փաստաբանը հիշեց 2008թ.-ի մարտիմեկյան իրադարձությունների գործով նախկին մեղադրյալ Ալեքսանդր Արզումանյանին, որի նկատմամբ առաջադրվել է մեղադրանք Հայաստանում սահմանադրական կարգը տապալելուն ուղղված գործողություններ իրականացնելու համար ու ավելացրեց.
«2008թ.-ի մարտիմեկյան դեպքերով նույն մեղադրանքն առաջադրված է եղել ևս 27 անձի։ Քրեական հետապնդումը դադարեցվել է՝ ելնելով այն բանից, որ գործող օրենսգրքի 300.1 հոդվածը համարվել է հետադարձ ուժի տեսանկյունից պատասխանատվություն չսահմանող նորմ։
Այժմ տեղի ունեցողը պայմանավորված է իշխանության փոփոխությամբ. այսօր իշխանության է եկել մի անձ, որը ժամանակին նույնպես պետք է մեղադրվեր այս նորմով՝ չի մեղադրվել, քանի որ գտնվել է փախուստի մեջ։
Դատախազներն ասում են՝ «այն ժամանակ մեկ այլ բան են արել, այսօր մենք այս դիրքորոշումն ունենք»։ Ակամայից հիշում ես մի մուլտֆիլմ՝ «Վինի Պուխը», որտեղ խոսվում է «սխալ մեղուների» մասին։ Ինձ մոտ այս մուլտֆիլմն ասոցացվում է «սխալ դատախազների» հետ։
Փաստենք, որ եթե մինչև 300.1 հոդվածի ընդունումը Ռոբերտ Քոչարյանին և մյուս երեք անձանց մեղադրանքն առաջադրված լիներ 300 հոդվածով, ապա նրանց նկատմամբ ևս քրեական հետապնդումը պարտադիր կերպով պետք է դադարեցվեր։ Սա այնքան պարզ միտք է։ Պարզունակ միտք է։ Այսպիսով, պարոն Քոչարյանին մեղսագրվել է մի արարք, որը 2008թ.-ին հանցագործություն չի եղել, հետևաբար՝ նրա նկատմամբ չի կարող կիրառվել որևէ խափանման միջոց։ Եթե արարքը կատարելու պահին հանցագործություն չի համարվել անձի նկատմամբ խափանման միջոց չի կարող կիրառվել։ Չի կատարել, չի եղել նման հանցակազմ։ Նման հոդված 2008թ.-ին գոյություն չի ունեցել։
Մի նկատառում ևս՝ ոչ ոք չի ուզում խոսել ընդհանրապես դիտավորության մասին. ասում են՝ տապալվել է սահմանադրական կարգը և վերջ։ Հույժ գաղտնի հրաման է ստորագրել, ստորագրել է արտակարգ ռեժիմի մասին հրամանագիր։ Բայց որևէ մեկն ասո՞ւմ է՝ սա արել է այսինչ նպատակով։ Որևէ մեկը փորձե՞լ է քննել դատական նախորդ նիստերում «0038» հրամանի մասին Ռոբերտ Քոչարյանի տված բացատրությունը, որ դա արվել է, որ բացառվի ԶՈՒ ներգրավումը քաղաքական գործընթացներում։ Այս հարցի վեաբերյալ որևէ քննություն չի կատարվել։ Ինչո՞ւ խոսեցի դիտավորության մասին, չէ՞ որ ՀՀ նախագահն ինքնուրույն գործող անձ չէ, կա հակակշիռ, կա Սահմանադրությամբ հաստատված գործընթաց՝ նա պետք է խորհրդակցի ԱԺ նախագահի ու կառավարության ղեկավարի հետ ու հետո ուղերձով դիմի ժողովրդին, հանրությանը։
Հրամանագիրը պետք է անհապաղ քննարկվի ԱԺ-ում ու հավանության արժանանա։ 41 պատգամավոր հրամանգրի հրապարակումից հետո հավաքվել է ու որոշել հավանություն տալ դրան։ Պատգամավորներ կան, որ կողմ են քվեարկել։ Այդ պայմաններում ասել, որ ՀՀ նախագահը դիտավորություն է արել, և ոչ մեկ նրա ձեռքը չի բռնել... Դե բերեք 41 պատգամավորին, թող նրանք էլ պատասխանատվության ենթարկվեն։ ՍԴ-ն իրավունք ունի չեղյալ հայտարարել հրամանագիրը, բայց չի արել դա։ Ու այս պայմաններում ասել, որ ՀՀ նախագահը հանցագործություն է կատարել... Ես համոզված եմ, որ նախագահին կհամարեին հանցագործ, եթե նա այդպիսի որոշում չընդուներ, եթե նա նման որոշում չկայացներ»։
Փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը հայտարարեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքն ընտրվել է անհիմն և պահանջեց անհապաղ ազատ արձակել նրան։ Նա ընդգծեց՝ իր այս ելույթն ամբողջությամբ տեղավորվում է Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդության համատեքստում, քանի որ հիմնավորումները «100 տոկոսով նույնական են»։

Президент Армении не является самостоятельно действующим лицом, есть противовес, Национальное Собрание, Конституционный суд – выступление Рубена Саакяна
14/05/2019 18:07
В суде общей юрисдикции города Еревана (резиденция административного района Аван и Нор Норк) продолжается судебное заседание по рассмотрению меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна. Член команды защиты Роберта Кочаряна, адвокат Рубен Саакян в своем выступлении обратился к выдвинутому второму президенту обвинению по ст. 300.1 Уголовного кодекса – свержение  конституционного строя.
По словам адвоката, в целом неясно, каков объект состава преступления по статье 300.1 Уголовного кодекса Армении.
«В Армении, как и на территории бывших советских республиках когда-либо не расследовалось уголовное дело с таким составом преступления. Состав преступления общий, однако, объекта нет. В этом причина того, что у нас возникают вопросы, в связи с которыми мы всегда ставили вопрос конституционности.
Во время обсуждений вопроса избрания меры пресечения мы обращались к этому вопросу, возникают споры, но суды не обращаются к этому вопросу, замалчивают его. Мы ознакомились с решениями судов, никто не обратился к этому вопросу и не дал ответа на него. Значит, есть какая-то причина», - заявил Рубен Саакян.
Адвокат напомнил о бывшем обвиняемом по делу 1 марта Александре Арзуманяне, которому было предъявлено обвинение в совершении действий, направленных на свержении конституционного строя.
«В связи с мартовскими событиями 2008 года это же обвинение было предъявлено 27 лицам. Уголовное преследование было прекращено, исходя из того, что статья 300.1 действующего законодательства была признана нормой, не устанавливающей ответственность с точки зрения обратной силы», - сказал Рубен Саакян.
«Происходящее сейчас обусловлено сменой власти: сегодня к власти пришел человек, который в свое время также должен был быть обвинен по этой норме, однако не был обвинен, поскольку находился в розыске.
Прокуроры заявляют, «тогда поступили по-другому, сегодня у нас иная позиция». Невольно вспоминается мультфильм "Винни-Пух", где говорится о "неправильных пчелах". У меня этот мультфильм ассоциируется с "неправильными прокурорами".
Зафиксируем, что если бы до принятия статьи 300.1 Роберту Кочаряну и трем другим лицам было бы предъявлено обвинение по статье 300, то уголовное преследование в их отношении обязательно должно было быть прекращено. Это такая простая мысль. Примитивная мысль. Таким образом, господину Кочаряну инкриминировался поступок, который в 2008 году не был преступлением, следовательно, в его отношении не может применяться какая-либо мера пресечения. Если в момент совершения поступка он не считался преступлением, в отношении лица не может применяться мера пресечения. Не совершал, не было такого состава преступления. Такой статьи в 2008 году не существовало».
Еще одно соображение, никто вообще не хочет говорить об умышленности, говорят – конституционный строй свергнут и все. Подписан строго секретный приказ, подписан указ о введении чрезвычайного положения. Но кто-то говорит, это сделано с такой-то целью. Кто-либо пытался на предыдущих судебных заседаниях расследовать объяснение Роберта Кочаряна о приказе «0038»: что это было сделано, чтобы исключить вовлечение ВС в политические процессы. По этому вопросу никакого расследования не проведено. Почему я сказал о намерении, ведь президент Армении не является самостоятельно действующим лицом, есть противовес, есть установленный Конституцией процесс, он должен советоваться с председателем Национального Собрания и главой правительства и потом лишь обратиться к народу, обществу с обращением.
Указ должен быть немедленно обсужден в Национальном Собрании и одобрен. 41 депутат после опубликования указа собрались и решили удостоить его одобрения. Есть депутаты, которые проголосовали "за". В этих условиях заявлять, что президент Армении сделал это намерено и никто не схватил его за руку… Так давайте приведем 41 депутата, путь и их привлекут к ответственности. Конституционный суд имел право объявить недействительным указ, но не сделал этого. И в этих условиях заявлять, что президент Армении совершил преступление… Я уверен, что президента считали бы преступником, если бы он не принял такого решения», - подчеркнул Рубен Саакян.
Рубен Саакян заявил, что мера пресечения в отношении Роберта Кочаряна избрана необоснованно и потребовал немедленно освободить его. Он подчеркнул, что его выступление полностью умещается в контекст ходатайства о прекращении уголовного преступления в отношении Роберта Кочаряна, поскольку обоснования «идентичны на 100 процентов».