Հանրակրթական ծրագրերի վերանայումը պարտադիր է, նույնիսկ՝ մի փոքր ուշացած. Փորձագետ
Հանրակրթական ծրագրի փոփոխության նախաձեռնությունը վաղուց է հասունացել, դրանք նախատեսված էր իրականացնել դեռ 2016 թվականին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց կրթության փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանն՝ անդրադառնալով ԿԳ փոխնախարար Արևիկ Անափիոսյանի այն հայտարարությանը, որ նախարարությունը ծրագրում է 2021-2022 թթ. ուսումնական տարին սկսել ամբողջովին փոփոխված հանրակրթական ծրագրերով ու դասագրքերով:
«Վերջին անգամ մենք ծրագրեր մշակել ենք 2005-2006 թվականներին։ Դրանից հետո եղել է ծրագրերի միջանկյալ վերանայում։ Մոտավորապես 15 տարի է անցել, և ծրագրերի վերանայումը պարտադիր է, նույնիսկ՝ մի փոքր ուշացած։ Կրթության և գիտության  նախարարի փոփոխության, թավշյա հեղափոխության պատճառով հանրակրթական ոլորտի փոփոխությունները 3 տարով հետաձգվեցին։ Իսկական ժամանակն է փոփոխություններ կատարելու», - նշեց մեր փորձագետը՝ հույս հայտնելով, որ առաջիկա մեկ-երկու տարիների ընթացքում կրթական նոր ծրագրեր կմշակվեն։
Սերոբ Խաչատրյանի խոսքով, այդուհանդերձ, կրթության ոլորտում կան ծրագրեր, որոնք կարելի է ավելի ուշ-ուշ վերանայել, սակայն հանրակրթության ոլորտը ոչ մի դեպքում դրանց մեջ չի մտնում։
Հարցին՝ ինքն անձամբ մասնակցություն ունի՞ ԿԳՆ-ի կողմից նոր ծրագրերի մշակման գործընթացին, կրթության փորձագետը բացասական պատասխան տվեց՝ նկատելով, որ այս պահին դեռ ոչ ոք մասնակցություն չունի։
«Որովհետև հայտարարված է մրցույթ, և, հավանաբար, մի քանի շաբաթից ամեն ինչ պարզ կլինի», - ասաց Խաչատրյանը։
Նա անդրադարձավ նաև տարածաշրջանային երկրներում կրթության որակի ընդհանուր մակարդակին՝ նկատելով, որ Հայաստանը, Վրաստանն ու Ադրբեջանը գրեթե նույն տեմպերով են առաջ ընթանում։
«Այնպես չէ, որ երեք երկրներից որևէ մեկը մյուսներից առաջ է, մոտավորապես հավասար հնարավորությունների մասին է խոսքը։ Եթե մի փոքր էլ աշխարհագրությունն ընդլայնեմ, կարող եմ բերել Էստոնիայի օրինակը, որն այսօր կրթության որակի առումով համաշխարհային առաջատար երկիր է համարվում», - ասաց Սերբ Խաչատրյանը։

Revise of general education programs is a must: expert
The initiative to change the secondary education program has matured long ago and was intended to be carried out still in 2016, education expert Serob Khachatryan told Aysor.am, referring to the statement of deputy education and science minister Arevik Anapiosyan that the ministry is planning to start the 2021-2022 academic year with a completely changed programs and textbooks.
“Last time we worked out programs in 2005-2006. After it the programs were intermediately reviewed. About 15 years have passed and the review of the program is a must and has even been late. The changes were delayed due to the change of power and the minister. This is a proper time to start the changes,” the expert said, voicing hope that new educational programs will be worked out in the upcoming 1-2 years.
Khachatryan though said that there are some programs in the education sector that may be reviewed rarely, but it is not the ones relating to the general education.
Speaking about the general level of education quality in the region, the expert said that Armenia, Georgia and Azerbaijan are moving forward with almost the same tempo.
“It is not the case when any of the country is more developed than the other, we are speaking about equal opportunities,” Khachatryan said.