Ֆիլիպիններում նախագահի երեք երեխաները հաղթել են ընտրություններում
Ֆիլիպիններում նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեի դուստրը և երկու որդիները պետական պաշտոններ են զբաղեցրել միջանկյալ ընտրությունների արդյունքում՝ իրենց մրցակիցների նկատմամբ հասնելով հսկայական առավելության, հայտնում է CNN-ը:
Ընտրություններում գրանցվել են բազմաթիվ խախտումներ: Սառա Դուտերտեն, որը զբաղեցնում է Դավաոյի՝ իր հոր հայրենի քաղաքի քաղաքապետի պաշտոնը, վերընտրվել է:
Նա ստացել է ավելի քան 580 հազար ձայն, իսկ նրա միակ մրցակիցը՝ ընդամենը չորս հազար։
Նրա եղբայրը՝ Սեբաստիան Դուտերտեն, դարձել է Դավաոյի փոխքաղաքապետ: Այդ ընտրություններում նա մրցակիցներ չի ունեցել. նա զբաղեցրել է այն պաշտոնը, որն ազատել էր եղբայրը՝ Պաոլո Դուտերտեն:
Պաոլոն քվեարկության արդյունքում զբաղեցրել է երկրի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավորի պաշտոնը։
Նրա օգտին քվեարկել են 197 հազար ընտրողներ, իսկ նրա մերձավոր մրցակիցը հավաքել է հինգ հազարից փոքր-ինչ ավելի ձայն:
Ընտրությունների ընթացքում պետական կառավարման բարձրագույն մարմիններ ընդդիմությունից ոչ մի թեկնածու չի անցել:

На Филиппинах трое детей президента выиграли выборы
Дочь и два сына президента Филиппин Родриго Дутерте заняли государственные посты в ходе промежуточных выборов, опередив своих соперников с огромным отрывом, сообщает CNN.
По информации издания, на выборах зарегистрировано множество нарушений. Сара Дутерте, занимающая пост мэра Давао, родного города своего отца, была переизбрана на должность. Она получила более 580 тысяч голосов, а ее единственный противник — всего около четырех тысяч.
Ее брат Себастьян Дутерте стал вице-мэром города. У него на этих выборах не было конкурентов — он занял пост, который освободил его брат, Паоло Дутерте. Паоло в результате голосования занял кресло Палаты представителей страны — за него отдали голоса 197 тысяч избирателей, а ближайший его соперник набрал чуть более пяти тысяч.
Сообщается, что в ходе выборов в высшие органы государственного управления не прошел ни один кандидат от оппозиции.