Ստիպված ենք այսքանը կրկնում, քանի որ կան մարդիկ, որոնց մի 15 անգամ էլ ասես՝ մեկ է, չի մտնում. Ռոբերտ Քոչարյան
16/05/2019 14:49
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվող Մարտի 1-ի գործով Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի քննության ժամանակ պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Արամ Օրբելյանն իր դիրքորոշումը ներկայացնելիս խոսեց Քոչարյանի խափանման միջոցի մասին։
Նա հիշեցրեց, որ նախաքննության սկզբնական փուլում, երբ նախկին նախագահի կալանքը փոփոխվել էր Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ և նա ազատության մեջ էր, 4 ամիս իր պաշտպանյալը որևէ կերպ չի խոչընդոտել քննությանը։
«Չկա որևէ արձանագրված կամ չարձանագրված դեպք, երբ պարոն Քոչարյանը խոչընդոտել է նախաքննությանը։ Եվ դա դեռ նախաքննության սկզբնական փուլում։ Ավելին՝ դատական նիստի ժամանակ քննիչը դատավորի ուղղակի հարցին պատասխանել է, որ մեղադրյալը չի խոչընդոտել քննությանը», - նիստը նախագահող դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին ասաց պաշտպան Օրբելյանը։
Փաստաբանը վկայակոչեց Նավալնիի, Տիմոշենկոյի ու Գուսինսկու վերաբերյալ ՄԻԵԴ նախադեպային որոշումները, որոնց համաձայն՝ կալանավորումը կլինի խտրական, ոչ օրինական և ապօրինի, եթե անձին կալանավորեն, որպեսզի նա չշփվի լրատվամիջոցների հետ։ Մինչդեռ, ըստ Օրբելյանի, նախաքննությունն իրականացրած քննիչը դատարանում խափանման միջոցի քննարկման ժամանակ բացահայտ հայտարարել է, որ պետք է կալանավորել, քանի որ պարոն Քոչարյանը շփվում է լրատվամիջոցների հետ։
«Ես հայտարարում եմ, որ պարոն Քոչարյանի ստրատեգիան է եղել՝ չխոչընդոտել քննությանը մինչև դատավարությունը և դատավարությունից հետո։ Եթե կան հստակ հանգամանքներ, ապա չի կարող եթերային, վերացական պնդումների վրա կատարվել կալանավորում։ Ցանկացած կալանավորում, որը կատարվում է ապագայի կանխատեսումների վրա՝ ստացվում է, որ անձին կալանավորում ենք որպես պատիժ», - ավելացրեց փաստաբանը։
Օրբելյանը նաև ասաց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը փորձել է բուժման նպատակով գնալ Գերմանիա, սակայն նախաքննական մարմինն արգելել է, այն դեպքում, երբ դա կարող էր Քոչարյանն անել առանց քննիչի թույլտվությունն ստանալու։
«Բայց մենք հարցրել ենք, որովհետև հարգում ենք պետական մարմինները։ Մենք գտնում ենք, որ հիմքեր չկան պարոն Քոչարյանին կալանավորելու», - ավելացրեց փաստաբանը։
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն արձագանքեց փաստաբանին՝ նկատելով, որ այդ մասին մանրամասն խոսել է մյուս փաստաբան Հայկ Ալումյանն իր ելույթում և պետք չէ կրկնել։ Սակայն Ռոբերտ Քոչարյանը անարձագանք չթողեց դատավորի հայտարարությունը և իր պաշտպանի քայլը փորձեց այսպես հիմնավորել.
«Ստիպված ենք դա անում, քանի որ կան մարդիկ, որոնց մի 15 անգամ էլ, որ ասես՝ մեկ է չի մտնում»։
Դատավորի մոտ Քոչարյանի հայտարարությունը ժպիտ առաջացրեց։
Բացի այդ, Արամ Օրբելյանն անդրադարձավ նաև նախագահի ինստիտուտի անձեռնմխելիության հարցին։ Նա ասաց, որ 300.1 հոդվածը (սահմանադրական կարգի տապալում) չի կարող կիրառվել 2008թ.-ին տեղի ունեցող արարքի նկատմամբ, և առնվազն 300.1 հոդվածով նախատեսված մի շարք արարքներ չեն կարող քննվել այս դատարանում, քանի որ կա նախագահական անձեռնմխելիություն։
«Մենք ասում ենք, որ նախագահի ինստիտուտի, ոչ թե պարոն Քոչարյանի՝ որպես անձ, այլ ՀՀ նախագահի գործողությունները չեն կարող քրեական դատավարության շրջանակներում քննարկման առարկա դառնալ։ Սա բխում է իշխանությունների տարանջատման սկզբունքից։ Շատ պարզ է՝ եթե կա նախագահի ինստիտուտի գործողություն, ապա դա քննարկման առարկա չի կարող լինել», - նշեց Օրբելյանը։
Նա միաժամանակ, նկատեց՝ դա չի նշանակում, որ նախագահի ինստիտուտ կարող է անել այն՝ ինչ կամենա։ Դրա համար, ըստ փաստաբանի, կան հակակշիռներ՝ նախագահի որոշումները կարող են վիճարկվել Սահմանադրական դատարանում, Ազգային ժողովը դա կարող է քննարկել, չեղյալ համարել նախագահի որոշումները։
««7-ի գործով» ընդամենը ուշադրություն եմ հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ դատախազությունը փաստացիորեն հաստատել է՝ կա նոր հանցակազմ։ Այդ դեպքում եթե որպես նոր հանցակազմ դատախազությունը չի կիրառել 2008թ.-ին իրականացված գործողությունների նկատմամբ և 300 հոդվածի փոփոխությունն էլ այնպիսինն է եղել, որ բարելավել է վիճակը, արդյունքում «7-ի գործը» կարճվել է», - ասաց Օրբելյանը։ Նա նաև ուշադրություն հրավիրեց Վենետիկի հանձնաժողովի 2009 թվականի մարտի 5-ի եզրակացությանը, որի հայերեն տարբերակը ըստ պաշտպանի՝ առկա է Ազգային ժողովի կայքում:
Այս փաստաթուղթը համապատասխանաբար ծնվել է, երբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի փաթեթը ներկայացվել է Վենետիկի հանձնաժողով՝ կարծիք հայտնելու համար:
«Տվյալ փաստաթղթի 16-րդ կետը՝ 300.1 հոդվածին վերաբերող, ուղղակիորեն նախատեսում է՝ «այս նոր դրույթը, որով համալրվում է նախորդը՝ 300 հոդվածը, ամրագրելով առանձին հանցագորություն»: Նույնիսկ Վենետեիկի հանձնաժողովն է արձանագրել, որ սա առանձին հանցագործություն է: Չկա որևէ հիմք պնդելու, որ 300.1 հոդվածն ինչ-որ ձևով պոկվել և առանձնացել է 300 հոդվածից: Ո՛չ, դա առանձին հանցագործություն է, որովհետև երբ որ 300 հոդվածը սահմանափակել են կարիք է առաջացել համապատասխան դրույթի վրա ուշադրություն հրավիրել և ձևավորվել է նոր հանցակազմ: Նոր հանցակազմը Սահմանդրության 72 քրեական օրենքգրքի 12 հոդվածով չի կարող ունենալ հետադարձ ուժ՝ հակառակ դեպքում մենք կունենանք մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտում: Դա երևի 1200 թվականերից նախատեսված իրավունք է. չկա օրենք՝ չկա հանցագործություն», - ասաց Արամ Օրբելյանը:

Мы вынуждены повторять, поскольку есть люди, которые не понимают, даже после 15 раз – Роберт Кочарян
16/05/2019 16:31
Сегодня в ходе предварительного судебного заседания по вопросу меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна адвокат Арам Орбелян, представляя свою позицию, обратился к мере пресечения Роберту Кочаряну.
Он напомнил, что на начальном этапе предварительного следствия, когда решением Апелляционного суда мера пресечения второму президенту Армении была изменена и он находился на свободе, его подзащитный в течение 4-х месяцев никак не препятствовал следствию.
«Нет ни одного зафиксированного или незафиксированного случая, когда господин Кочарян препятствовал предварительному следствию. И это еще на этапе предварительного следствия. Более того, во время судебного заседания следователь на прямой вопрос судьи ответил, что обвиняемый не препятствовал следствию», - сказал председательствующему судье Давиду Григоряну адвокат Арам Обелян.
Адвокат привел прецедентные решения Европейского суда по правам человека по делам Навального, Тимошенко и Гусинского, согласно которым арест считается дискриминационным, незаконным и неправомерным, если лицо заключают под стражу, чтобы оно не общалось со средствами массовой информации. В то время как следователь во время обсуждения в суде меры пресечения открыто заявил, что нужно арестовать, поскольку господин Кочарян общается со средствами массовой информации.
«Я заявляю, что стратегией господина Кочаряна было не препятствовать следствию до судебного процесса и после него. Если есть четкие обстоятельства, то арест не может производиться на основании эфемерных, абстрактных утверждений. Любой арест, который проводится на прогнозировании будущего, означает, что лицо заключается под стражу для наказания», - добавил адвокат.
Арам Орбелян также заявил, что Роберт Кочарян пытался выехать с целью лечения в Германию, однако орган предварительного следствия запретил, в том случае, когда Кочарян мог сделать это, не получив разрешения следователя. «Но мы спросили, поскольку уважаем государственные органы. Мы считаем, что нет оснований для ареста господина Кочаряна», - добавил адвокат.
Судья Давид Григорян отметил, что об этом в своей речи подробно говорил другой адвокат Айк Алумян, посему не нужно повторять. Однако Роберт Кочарян отреагировал на заявление судьи и попытался обосновать действия своего адвоката.
«Мы вынуждены делать это, поскольку есть люди, которые даже когда говоришь им об этом 15 раз, все равно не понимают», - сказал он.
Арам Орбелян обратился также вопросу неприкосновенности института президента. Он сказал, что статья 300.1 (свержение конституционного строя) не может применяться к имевшему место в 2008 году поступку, и как минимум ряд предусмотренных статье 300.1 деяний не могут рассматриваться в этом суде, поскольку существует президентская неприкосновенность.
«Мы говорим, что институт президента, действия президента Армении, а не господина Кочаряна, как частного лица, не могут стать предметом обсуждения в рамках уголовного судопроизводства. Это вытекает из принципа разделения властей. Очень ясно – если есть действие института президента, то это не может быть предметом обсуждения», - заявил Арам Орбелян.
При этом он отметил, что это не значит, что институт президента может делать все, что хочет. По словам адвоката, для этого существуют противовесы: решения президента могут быть обжалованы в Конституционный суд, Национальное Собрание может обсудить, признать недействительными решения президента.
Арам Орбелян также обратил внимание на заключение Венецианской комиссии от 5 марта 2009 года, армянская версия которого опубликована на официальной странице парламента Армении. Этот документ появился, когда пакет статьи 300.1 Уголовного кодекса Армении был представлен в Венецианскую комиссию для предоставления мнения.
«Пункт 16 данного документа, касающийся статьи 300.1, напрямую предусматривает: «это новое положение, которым дополняется прежняя статья 300, закрепляя отдельное преступление». Даже Венецианская комиссия констатирует, то это отдельное преступление. Нет никакого основания, чтобы утверждать, что статья 300.1 каким-то образом оторвана и отделена от статьи 300. Нет, это отдельное преступление, поскольку когда ограничили статью 300, возникла необходимость обратить внимание на соответствующее положение и сформулировать новую статью. Новый состав преступления по статье 72 Конституции и статье 12 Уголовного кодекса не может иметь обратной силы, в противном случае мы будем иметь грубейшее нарушение прав человека. Это право, наверное, предусматривается с 1200 годов: нет закона, нет преступления», - сказал Арам Орбелян.
«В Новой Армении все по-другому», - отреагировал Роберт Кочарян.
Тем не менее, Арам Орбелян ходатайствовал изменить меру пресечения в отношении Роберта Кочаряна и освободить его.