Մայիսի վերջին նախնական պատկերը հստակ կլինի. Պետք է սպասել վերջնական պատասխաններին. Ավինյանը՝ Ամուլսարի մասին
16/05/2019 13:46
Ըստ նախնական պայմանավորվածության՝ Քննչական կոմիտեին է հանձնվելու մայիսի վերջին «Էլարդ» ընկերության կողմից հիդրոերկրաբանական հետազոտության նախնական արդյունքները, կառավարության նիստից հետո լրագրողներին ասաց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն՝ անդրադառնալով Ամուլսարի ներդրումային ծրագրին:
«Մայիսի վերջին արդեն նախնական պատկերը հստակ կլինի», - ասաց նա:
Փոխվարչապետը կարծում է, որ ըստ այդ հետաոզոտության արդյունքների, կառավարությունը համապատասխան իր դիրքորոշումը կհայտնի:
«Պետք է սպասել վերջնական պատաասխաններին», - ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է դիտարկմանը, թե ծրագիրն ինչ հանգուցալուծում է ունենալու, Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ բոլոր հնարավոր հարթակներից հնչեցրել են, որ որևէ տնտեսվարողի նկատմամբ խտրական վերաբերմունք չկա ու չի կարող լինել:
«Հետևապես, եթե բնապահպանական որևէ խնդիրներ չի առաջացնում կամ այն խնդիրները, որոնք ընկերության ու մեր կողմից վերահսկելի են, ընկերությունը շարունակելու է իր գործունեությունը», - ասաց նա:
Հարցին, թե հետագա ներդրողների վրա ինչ-որ անդրադարձ կարո՞ղ է ունենալ այս ամենը, փոխվարչապետն ասաց, որ կառավարությունն, առաջին հերթին, առաջնորդվում է ՀՀ ժողովրդի շահերով:
«Բոլոր այն ռիսկերը, որ կան, մեզ համար բացահայտված չեն ու հուսով ենք, որ հետազոտությունը բոլոր ռիսկերի պատասխանները տալու է», - ասաց Տիգրան Ավինյանը:

Initial results of research over Amulsar exploitation to be handed to Investigative Committee in late May: Avinyan on Amulsar issue
16/05/2019 13:53
Initial results of Hydrogeological research by Elard company will be handed to Investigative Committee in late May, deputy prime minister Tigran Avinyan told the reporters today, referring to Amulsar investment program.
“The picture will be clear in late May,” he said.
The deputy PM said that the government will make a corresponding decision based on the results of the research.
“It is necessary to wait for final answers,” Avinyan said.
“In case there are no environmental issues or in case they are controllable, the company will continue its activity,” he said.
Asked about possible impact of the case with Lydian on other future investors, the deputy PM said that the government first of all is being guided by the interests of the Armenian people.
“All the existing risks are not revealed for us, and we hope the research will give answers to all the questions,” Avinyan stressed.