Արամ Օրբելյանը Քոչարյանի մեղադրանքը համեմատեց Թումանյանի հեքիաթների հետ, դատախազն առարկեց
Այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում բարձրախոսների հետ կապված տեխնիկական խնդիրները լուծելուց հետո այժմ շարունակվում է Մարտի 1-ի գործով ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցով նախնական դատական նիստը։ Այս պահին պաշտպանական խմբի անդամ, փաստաբան Արամ Օրբելյանը ներկայացնում է խափանման միջոցի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը։
Նա, մասնավորապես, անդրադարձավ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքին, հիշեցրեց, որ երբ ամենասկզբում առաջադրվում էր մեղադրանք, պաշտպանական խմբի համար դժվար էր հասկանալ մեղադրանքի էությունը։
«Մենք հայտարարում էինք՝ չգիտենք, թե ինչից ենք պաշտպանվում։ Որևէ փորձ չէր կատարվում պարզաբանել մեղադրանքը։ Ինչո՞ւ։ Շատ պարզ պատճառով՝ դա պարզ դատավարական հնարք է՝ երբ գործը թույլ է, ոչ հստակ ձևակերպումներ են տրվում, իսկ երբ գործը ուժեղ է, հստակ է, ապա շատ պարզ ձևակերպումներ են տրվում, ապացույցներ ներկայացվում։ Այստեղ գործ չկա, ինչպես ասում է գործիչներից մեկը՝ գործը օդ է, դրա համար խուճուճ ձևակերպումներ են տրվել։ Մեղադրական կողմը կարող է գրել ինչ կամենա, կարող է վերցնել Հովհաննես Թումանյանի պատմվածքների ժողովածուն և ասի սա մեղադրական եզրակացություն է...», - դատարանում հայտարարեց Արամ Օրբելյանը։
Փաստաբանի խոսքը, սակայն, մեղադրանքը պաշտպանող Երևան քաղաքի դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը ընդհատեց և ներկայացրեց առարկություն. «Խնդրում եմ դադարեցնել այդ ձևակերպումները։ Եթե կվկայակոչեք պատբմվածքներից մեջբերումներ, որի մասին խոսում եք, նույն ձև պատասխանեք նաև դուք»։
Նիստը նախագահող դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը ընդունեց առարկությունը և հորդորեց որակումներ չանել։ Արամ Օրբելյանն ընդունեց առարկությունը. «Ես չասացի՝ պատմվածքներ կան, էդպես կարող է ավելի հետաքրքիր լիներ»։
Շարունակելով ներկայացնել դիրքորոշումը՝ Օրբելյանը հայտարարեց, որ մեղադրանքի տեքստը պարզ չէ և պաշտպանական խմբի մոտ ամեն տողից ենթադրություններ են ծագում։ Մասնավորապես, ըստ փաստաբանի, մեղադրանքում նախաքննական մարմինը չի վերլուծել՝ 300 և 300.1 հոդվածի էությունները, դրանց տարբերությունները։
«Եթե անձին մեղադրում են մի հոդվածով, որը ուժի մեջ է մտել այդ արարքը կատարելուց 1 տարի հետո, անձը պետք է ունենա նկարագրություն, թե 2008-ի փետրվար-մարտ ամիսներին գործած ո՞ր հոդվածով է նախատեսված եղել այդ արարքը և դրանք համընկնո՞ւմ են, թե ոչ», - պարզաբանեց Օրբելյանը։

Арам Орбелян сравнил обвинение Кочаряну со сказками Ованеса Туманяна
В суде общей юрисдикции города Еревана (резиденция административного района Аван и Нор Норк) после устранения проблемы с громкоговорителями продолжается предварительное судебное заседание по вопросу меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Сейчас в суде представляет свою позицию по вопросу меры пресечения член команды защиты Роберта Кочаряна, адвокат Арам Орбелян.
Он, в частности обратился к предъявленному Роберту Кочаряну обвинению и напомнил о том, что когда в самом начале выдвигалось обвинение, стороне защиты сложно было понять суть обвинения.
«Мы заявляли о том, что не знаем, от чего защищаем. Не предпринималось никакой попытки разъяснить обвинение, Почему? По очень простой причине – это простой судопроизводственный прием, когда дело слабое, даются нечеткие формулировки, а когда дело сильное, четкое, то даются очень ясные формулировки, представляются доказательства. Здесь нет дела, как сказал один из деятелей: "дело – воздух", поэтому и даны замысловатые формулировки. Сторона обвинения может написать все, что хочет, может взять сборник сказок Ованеса Туманяна и сказать – это обвинительное заключение…» - заявил в суде Арам Орбелян.
Однако прокурор города Еревана Геворк Багдасарян прервал речь адвоката и заявил возражение. «Прошу прекратить эти формулировки. Если приведете цитаты из рассказов, о которых говорите, таким же образом ответите и вы».
Председательствующий судья Давид Григорян принял возражение и призвал не давать характеристики.
Продолжая представлять свою позицию, Арам Орбелян заявил, что текст обвинения неясен и у стороны защиты возникают предположения из каждой строчки. В частности, по словам адвоката, сторона обвинения не проанализировала в обвинении суть статей 300 и 300.1, их разницу.
«Если лицо обвиняется по статье, которая вступила в силу через год после совершения этого поступка, лицо должно иметь описание, по какой действующей в марте-феврале 2008 года статье предусматривался этот поступок, и совпадают эти статьи или нет», - разъяснил Арам Орбелян.