Տավուշի մարզի Նավուր գյուղում կգործարկվի խոզապուխտի արտադրության գործարան
Տավուշի մարզի Նավուր գյուղում առաջիկա մեկ ամսում կգործարկվի խոզապուխտի արտադրության գործարան, այսօրա լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը։
Նա նշեց, որ գործարանը հնարավորություն կտա շրջակայքի գյուղացիական տնտեսություններին ավելացնել իրենց արտադրական հնարավորությունները:
«Առաջիկա 1 ամսվա մեջ գործարկվելու է մսի վերամշակման՝ խոզապուխտի գործարան: Արդեն իրականացվում են սարքավորումների տեղադրման աշխատանքները: Այս փուլում մեծ արտադրամաս չի լինելու, ապահովվելու է շուրջ 50 հոգու զբաղվածություն։ Այն լինելու է մթերման կետ»,- ասաց մարզպետը։
Նա նկատեց, որ գործարանը հնարավորություն կտա մեծացնել շրջակա համայնքների գյուղացիական տնտեսությունների՝ խոզաբուծության արտադրական հնարավորությունները։

В общине Навур Тавушской области будет введен в эксплуатацию завод по производству ветчины
В общине Навур Тавушской области в ближайший месяц будет введен в эксплуатацию завод по производству ветчины, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами губернатор Тавуша Айк Чобанян.
Он отметил, что завод позволит соседним фермерским хозяйствам увеличить производственные возможности.
«В течение предстоящего месяца будет введен в эксплуатацию завод по переработке мяса и производству ветчины. Уже проводятся работы по установке оборудования. На этом этапе цех будет небольшим, будет обеспечена занятость около 50 человек. Это пункт заготовки», - сказал губернатор.
Он отметил, что завод позволит увеличить производственные возможности занятых свиноводством фермерских хозяйств в соседних общинах.