Թրամփը չեղարկել է  Թուրքիայի հետ առևտրի արտոնյալ ռեժիմը
Միացյալ նահանգների  նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 17-ից չեղարկել է  Թուրքիայի հետ առևտրի արտոնյալ ռեժիմը՝ նրան հանելով զարգացող երկրների, այսպես կոչված, ներմուծման համար արտոնությունների ծրագրի շահառուների ցուցակից:
«Ես եկա այն եզրակացության, որ, հաշվի առնելով տնտեսական զարգացման նրա (Թուրքիայի) մակարդակը, նպատակահամար կլինի 2019 թվականի մայիսի 17-ից չեղյալ հայտարարել Թուրքիայի նշումը որպես զարգացող երկիր – շահառու»,- ասված է ԱՄՆ-ի նախագահի հայտարարության մեջ:
Դրան համապատասխան Վաշինգտոնը դադարեցնում է առևտրի հատուկ արտոնյալ ռեժիմն Անկարայի հետ:
Հաղորդվում է, որ Միացյալ Նահանգների ղեկավարն իր որոշման մասին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին և Թուրքիայի իշխանություններին ծանուցել է վաղօրոք՝ մարտի 4-ին:
Ավելի վաղ  ամերիկյան  իշխանությունները հայտնել էին, որ վերանայում են Թուրքիայի մասնակցությունը ներմուծման համար արտոնությունների ծրագրին, քանի որ անհանգստացած են Անկարայի կողմից դրանից օգտվելու չափանիշների պահպանումից: Բացի այդ, նշվել է, որ Թուրքիան ԱՄՆ-ից ապրանքների ներմուծման 1,78 միլիարդ դոլարի չափով լրացուցիչ մաքսեր է սահմանել:

Трамп отменил льготный режим торговли с Турцией
Президент США Дональд Трамп отменил с 17 мая льготный режим торговли с Турцией, исключив ее из списка развивающихся стран - бенефициаров в рамках так называемой программы преференций для импорта. Об этом сообщила в четверг пресс-служба Белого дома.
"Я пришел к выводу, что, учитывая ее [Турции] уровень экономического развития, было бы целесообразным отменить с 17 мая 2019 года обозначение Турции в качестве развивающейся страны - бенефициара", - говорится в заявлении президента США. В соответствии с этим Вашингтон прекращает особый льготный режим торговли с Анкарой.
В сообщении отмечается, что американский лидер уведомил о своем решении Конгресс США и власти Турции заблаговременно - 4 марта.
Ранее власти США сообщали о том, что пересматривают участие Турции в программе преференций для импорта, поскольку обеспокоены соблюдением Анкарой критериев для доступа к ней. Кроме того, отмечалось, что Турция ввела дополнительные пошлины в размере $1,78 млрд на импорт товаров из США.