Հունաստանը Թուրքիայից պահանջել է դադարեցնել ապօրինի գործողությունները Կիպրոսի տնտեսական գոտում
Հունաստանը դատապարտել է Թուրքիայի անօրինական գործողությունները Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում և պահանջել է դադարեցնել դրանք, հայտարարել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Յորգոս Կատրունգալոսը՝ Թուրքիայի իր պաշտոնակից Մևլյութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպումից հետո:
Ավելի վաղ Անկարան «Ֆաթիհ» հորատման նավն ուղարկել է Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտի, որտեղ գազի հանքավայրեր են հայտնաբերվել: Թուրքիան գտնում է, որ իրավունք ունի շահագործել տարածաշրջանի բնական հարստությունները։
«Ես ամենախիստ ձևով հայտնեցի, որ մենք դատապարտում ենք Թուրքիայի միակողմանի ապօրինի գործողությունները Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում և  պահանջում ենք դադարեցնել դրանք», - ասել է Կատրունգալոսն՝ ավելացնելով.

МИД Греции потребовал от Турции прекратить незаконные действия в ИЭЗ Кипра
Греция осудила незаконные действия Турции в исключительной экономической зоне Кипра и потребовала прекратить их, заявил министр иностранных дел Йоргос Катрунгалос после встречи с турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу в Хельсинки.
Анкара ранее направила буровое судно "Фатих" в ИЭЗ Кипра, где найдены месторождения газа. Турция считает, что имеет право на природные богатства в регионе.
"Я самым категоричным образом выразил наше осуждение односторонних незаконных действий Турции в исключительной экономической зоне Кипра и потребовал прекратить их", - сказал Катрунгалос. Его заявление распространила пресс-служба МИДа.
"В то же время, однако, мы обсуждали необходимость снижения напряженности в Эгейском море, прекращения нарушения нашего воздушного пространства", - сказал он.