ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի մասով հայկական կողմի դիրքորոշումը հայտնի է, այն չի փոխվել. Ռուբեն Ռուբինյան
Հայկական կողմի դիրքորոշումը հայտնի է և այն չի փոխվել, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն՝ անդրադառնալով ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԳ նախարարների՝ մայիսի 22-ին կայանալիք խորհրդի նիստին, որտեղ պետք է որոշվի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը:
«Հայկական կողմն ունեցել է մի քանի սկզբունքի հետ կապված դիրքորոշում: Դրանցից գլխավորն այն է եղել, որ կա իրավիճակ, երբ գլխավոր քարտուղարը դադարել էր պաշտոնավարել և կարգավորված չէ, թե դրանից հետո ինչ է լինելու: Հայտնել ենք մեր դիրքորոշումն առ այն, որ գործ ունենք չկարգավորվածության հետ և անհրաժեշտ  է դա կարգավորել աշխատանքային կարգով ու նաև ըստ ռոտացիայի՝ կա ժամանակաշրջան և այդ ժամանակաշրջանում պատկանում է Հայաստանին», - ասաց նա:
Հարցին՝ արդյոք մայիսի 22-ին Հայաստանը պնդելու է, որ իր թեկնածուն ստանձնի քարտուղարությունը, Ռուբինյանն ասաց.
«Հարցը պետք է հասցեագրեք գործադիրի ներկայացուցչին»:
Հիշեցնենք, որ այն բանից հետո, երբ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնող Յուրի Խաչատուրովը մեղադրվեց Մարտի 1-ի վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակներում, ՀԱՊԿ պաշտոնական կայքը տեղեկացրել էր, որ Խաչատուրովը պաշտոնական է արվել ու նրա պարտականությունները ստանձնել էր Վալերի Սեմերիկովը։

Позиция армянской стороны по вопросу генерального секретаря ОДКБ известна, она не изменилась – Рубен Рубинян
Позиция армянской стороны известна и она не изменилась, заявил сегодня в парламенте журналистам председатель постоянной комиссии по внешним связям Рубен Рубинян, касаясь предстоящего заседания Совета министров иностранных дел ОДКБ 22 мая, где будет решен вопрос о назначении генерального секретаря ОДКБ.
«Позиция армянской стороны касается нескольких принципов. Главным из них является тот, что есть ситуация, когда генеральный секретарь прекратил свои полномочия и не урегулировано, что будет после этого. Мы сообщили свою позицию о том, что имеем дело с неурегулированностью и это необходимо урегулировать в рабочем порядке, а также по принципу ротации – есть период и в этот период пост принадлежит Армении», - сказал он.
На вопрос, будет ли Армения 22 мая настаивать на том, чтобы секретариат возглавил ее кандидат, Рубен Рубинян заявил:
«Вопрос нужно адресовать представителю правительства».
Напомним, после того, как занимающему должность генерального секретаря ОДКБ Юрию Хачатурову было предъявлено обвинение в рамках уголовного дела 1 марта, на официальном сайте ОДКБ появилась информация о том, что решением Совета ОДКБ, Юрий Хачатуров освобожден от занимаемой должности и его обязанности будет исполнять Валерий Семериков.