Ռուսաստանի դեմ ամերիկյան պատժամիջոցների երկրորդ փաթեթը պատրաստ է
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը գերատեսչության ղեկավար Մայք Պոմպեոյին և նախագահ Դոնալդ Թրամփին ուղարկել է  Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների երկրորդ փաթեթը՝ Մեծ Բրիտանիայում հետախուզության նախկին սպա Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դուստեր՝ Յուլայի, թունավրման գործի հետ կապված: Այս մասին սենատում հայտարարվել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Անդրե Թոմփսոնը:
«Ազատություն» ռադիոկայանի տվյալով՝ նոր պատժամիջոցները կարող են ընդգրկել դեպի Ռուսաստան ամերիկյան ապրանքների արտահանման արգելք, դիվանագիտական հարաբերությունների մակարդակի իջեցում, պետական ընկերությունների կողմից օդային փոխադրումների արգելք:
Սկրիպալի թունավորման  պատճառով պատժամիջոցների առաջին փաթեթը ենթադրում է Ռուսաստանին զենքի, երկակի օգտագործման ապրանքների և  տեխնոլոգիաների վաճառքի արգելքներ: Այն ուժի մեջ է մտել 2018 թվականի օգոստոսին:
Լրացուցիչ պատժամիջոցներ կիրառելու մտադրության մասին  Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանին հայտնել էր փետրվարին:
Սերգեյ Սկրիպալը և նրա դուստր Յուլիան թունավորվել են Սալիսբերիում  2018 թ. մարտի 4-ին՝ «Նվիչկ», նյութի միջոցով, որը մշակվել է Խորհրդային Միությունում: Ըստ Լոնդոնի, Կրեմլը և անձամբ  Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն է պատասխանատու այդ դեպքի համար: Մոսկվան հերքում է:

США подготовили второй пакет санкций против РФ из-за Скрипалей
Госдепартамент США направил главе ведомства Майку Помпео и президенту США Дональду Трампу второй пакет санкций против России по делу об отравлении в Великобритании бывшего офицера ГРУ РФ Сергея Скрипаля и его дочери Юлии. Об этом на слушаниях в Сенате заявила заместитель госсекретаря Андреа Томпсон.
Как пишет Радио Свобода, новые санкции могут включать полный запрет на экспорт в Россию американских товаров, ограничение импорта российских товаров в США, понижение уровня дипломатических отношений, запрет на авиаперевозки государственными компаниями.
Первый пакет ограничительных мер из-за отравления Скрипалей подразумевает запрет на продажу России оружия, товаров и технологий двойного назначения. Он вступил в силу в августе 2018-го.
О намерении ввести дополнительные санкции по этому делу США сообщили России еще в феврале.
Сергей Скрипаль и его дочь Юлия были отравлены в Солсбери 4 марта 2018 года с помощью нервно-паралитического вещества "Новичок", который разрабатывали еще в Советском Союзе.
По мнению Лондона, ответственность за покушение несет Кремль и лично президент РФ Владимир Путин. Москва эти обвинения отвергает.