Դատարանը Վաչագան Ղազարյանի օգտին որոշում է կայացրել
ՀՀ վարչական դատարանն այսօր բավարարել է ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վարչագան Ղազարյանի հայցն ընդդեմ Բարձրաստիճան անձանց էթիկայի հանձնաժողովի։
Դատարանը պարտավորեցրել է հանձնաժողովին ոչնչացնել Վաչագան Ղազարյանի և նրա կնոջ 2017 թվականի տարեկան և 2018 թվականի պաշտոնի դադարեցման հայտարարագրերը։
Բացի այդ, ըստ դատարանի որոշման, հօգուտ Վաչագան Ղազարյանի հանձնաժողովից պետք է բռնագանձել 4000 դրամ՝ որպես դատական ծախս։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ Վաչագան Ղազարյանի պաշտպանական խումբը ՀՀ վարչական դատարան ընդդեմ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի հայց էր ներկայացրել։
Ըստ դրա, Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը 2018թ.-ի ապրիլի 9-ից հետո  իրավունք չուներ Վաչագան Ղազարյանի հայտարարագրերը հրապարակել, քանի որ Սահմանադրական փոփոխությունների ուժի մեջ մտնելուց հետո, ՊՊԾ գնդի պետի տեղակալը դադարել է պաշտոնատար անձ լինելուց։
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նախկին նախագահ Սիրանույշ Սահակյանն Aysor.am-ին ասել էր, որ իրենք օրենք չեն խախտել և գործել են օրենքով։

Суд вынес решение в пользу Вачагана Казаряна
Административный суд Армении сегодня удовлетворил иск бывшего начальника службы охраны экс-президента Армении Сержа Саргсяна Вачагана Казаряна против Комиссии по этике высокопоставленных лиц.
Суд обязал комиссию уничтожить декларации о доходах Вачагана Казаряна и его супруги за 2017 год и декларации 2018 года по прекращении должностных обязательств.
Кроме того, суд принял решение взыскать с комиссии в пользу Вачагана Казаряна 4000 драмов в качестве судебных расходов.
Ранее Aysor.am сообщал, что команда защиты Вачагана Казаряна подала иск в Административный суд Армении против Комиссии по этике высокопоставленных лиц.
Согласно иску, Комиссия по этике высокопоставленных лиц не имела права публиковать после 9 апреля 2018 года декларации Вачагана Казаряна, поскольку после вступления в силу конституционных изменений, заместитель начальника Государственной службы охраны прекратил быть должностным лицом.
Бывший председатель Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц Сирануш Саакян заявила Aysor.am, что они не нарушали закон и действовали в рамках закона.