«Հրապարակ». Կառավարման համակարգը վերածվել է «ուրույն գետտոյի»
«Կառավարման համակարգում «փշերի» վրա են ոչ միայն նրանք, ում օպտիմիզացիայի արդյունքում գործազրկություն է սպասվում, այլև նրանք, ովքեր 100 տոկոսով վստահ են, որ շարունակելու են աշխատել։
«Ընդհանուր առմամբ, բրոունյան շարժում հիշեցնող կառավարությունում ու նախարարություններում վերջին շրջանում միակ գործիքակազմը, որ անխափան աշխատում է, այսպես ասած, «ցիրկուլյար» համակարգն է. մեր էլեկտրոնային քարտերը ֆիքսում են` քանի րոպե ուշ եկանք, քանի րոպե շուտ գնացինք, որքան ուշացանք ընդմիջումից և այլն։
Վերածվել ենք ուրույն գետտոների, պետք է ամեն վայրկյանի համար պատասխան տանք, որովհետև ամսվա վերջում այդ ուշացման րոպեները գումարվում են իրար ու աշխատավարձից պահումներ են արվում: Մարդ իրեն էնքան փոքրացած է զգում, չգիտես` գնա՞ս, թե՞ մնաս համակարգում», - «Հրապարակ»-ին ասել է բավականին բարձրաստիճան պաշտոնյան»:

«Грапарак»: Система управления превратилась в «своеобразное гетто»
Газета «Грапарак» пишет, что в системе управления «сидят как на иголках» не только те, кто в результате оптимизации станет безработным, но и те, кто на 100 процентов уверен, что продолжит работать.
«В целом, в напоминающем броуновское движение правительстве и министерствах в последнее время единственный инструментарий, который бесперебойно работает, это так называемая "циркулярная" система: наши электронные карты фиксируют, на сколько минут опоздал, на сколько минут раньше ушел, сколько опоздал с перерыва и т.д.
Превратились в "своеобразное гетто", должны отвечать за каждую секунду, поскольку в конце месяца все минуты опоздания прибавляются и удерживаются с зарплаты. Чувствуешь себя таким униженным, что не знаешь – уйти или остаться в системе», - рассказал изданию довольно высокопоставленный чиновник.