Հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձինք պարտավոր են գործել իրենց կարգավիճակի սահմաններում և ցուցաբերել զսպվածություն. ՄԻՊ-ը՝ Մարտի 1-ի դատավարութան մասին
18/05/2019 17:06
2008 թվականի Մարտի 1-ի իրադարձություններին առնչվող դատական վարույթի հետ կապված գործընթացները գտնվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության կենտրոնում, տեղեկացնում են ՄԻՊ գրասենյակի լրատվական ծառայությունից։
«Հաշվի առնելով այդ իրադարձությունների զարգացման ընթացքը՝ Պաշտպանը հարկ է համարում արձանագրել.
1.Երկրում պետք է երաշխավորված լինի պետական իշխանության իրականացումը Սահմանադրությանը և օրենքներին համապատասխան՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման հիման վրա: Այդ իշխանություններից յուրաքանչյուրը պետք է հարգանքով վերաբերվի մյուսին և առաջնորդվի միայն իրեն վերապահված կարգավիճակի հրամայականով ու սահմաններով:
2. Դատական արդյունավետ իշխանությունը պահանջում է դատարանի և դատավորի լիարժեք անկախություն ինչպես օրենսդիրից ու գործադիրից, ցանկացած այլ մարմնից կամ պաշտոնատար անձից, այնպես էլ միջամտության բացարձակ արգելք դրանցից դուրս որևէ այլ մեկից կամ անձից: Օրենքը դատարանին պարտավորեցնում է անկողմնակալ վերաբերմունք ցուցաբերել՝ անկախ քննվող գործի բնույթից կամ ցանկացած այլ ճնշումից կամ ճնշման փորձից:
Պետք է հստակ գիտակցել, որ դատավորի կողմից քննվող գործը կամ նրա քննությանը ներկայացված հարցը միշտ կոնկրետ է, որի լուծումը պետք է տա ինքը դատարանը՝ հիմք ընդունելով հենց այդ կոնկրետ գործի հանգամանքները։
Բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն օրենքով նախատեսված իրավական պատշաճ ընթացակարգի շրջանակներում։
3. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի նպատակային դիտարկումը ցույց է տալիս, որ համացանցում ու հատկապես սոցիալական ցանցերում բարձր է անհանդուրժողականությունը, հնչում է ատելության խոսք, առկա են սպառնալիքներ ու անգամ բռնության կոչեր։
4. Հանրային պաշտոն զբաղեցնող և հանրային գործունեություն ծավալող անձինք հատկապես պարտավոր են խստորեն պահպանել երկրի Սահմանադրությամբ, օրենքներով կամ իրավական մյուս ակտերով իրենց վերապահված իրավական կարգավիճակի սահմանները և սեփական վարքագծի օրինակով նպաստել համերաշխության մթնոլորտի ու փոխադարձ հարգանքի երաշխավորմանը:
Խնդրում եմ բոլոր կողմերին ցուցաբերել հանդուրժողականություն՝ ելնելով դատական վարույթի բնականոն ընթացքի և համերաշխություն ապահովելու անհրաժեշտությունից», - ասված է ՄԻՊ հաղորդագրության մեջ։

Лица, занимающие публичную должность, обязаны действовать в рамках своего статуса и проявлять сдержанность – омбудсмен Армении о деле 1 марта
18/05/2019 18:05
Развития в связи с судебным разбирательством по делу о событиях 1 марта 2008 года, находятся в центре внимания Защитника прав человека Армении, сообщает пресс-служба офиса омбудсмена.
«Учитывая развития событий, омбудсмен считает необходимым констатировать:
1.В стране должна быть гарантирована реализации государственной власти в соответствии с Конституцией и законодательством на основе разделения и баланса законодательной, исполнительной и судебных властей. Каждая из этих властей должна с уважением относиться к другой и руководствоваться полномочиями предоставленного статуса.
2. Эффективная судебная власть требует полноценной независимости суда и судей как от законодательной и исполнительной власти, любого органа или должностного лица, так и абсолютного запрета на вмешательство какого-либо. Закон обязывает суд проявить беспристрастное отношение независимо от характера рассматриваемого дела или любого давления или попытки давления.
Нужно четко осознавать, что рассматриваемое судье дело или представленный на рассмотрение вопрос всегда конкретный и суд должен принять решение, принимая за основание именно обстоятельства конкретного дела.
Все вопросы должны решаться в рамках предусмотренных надлежащих правовых процедур.
3. Целевой мониторинг Защитника прав человека показывает, что в интернете и особенно социальных сетях высокий уровень нетерпимости, звучат слова ненависти, угрозы и даже призывы к насилию.
4. Лица, занимающие публичную должность и осуществляющие публичную деятельность, в первую очередь обязаны строго соблюдать Конституцию республики, предоставленные им законами или иными правовыми актами рамки правового статуса и собственным примером способствовать обеспечению атмосферы солидарности и взаимного уважения.
Прошу все стороны соблюдать толерантность, исходя из необходимости соблюдения нормального хода судебного процесса и солидарности», - говорится в заявлении омбудсмена Армении.