Բարձրագույն դատական խորհուրդը անընդունելի է համարում դատարանների բնականոն գործունեության խաթարումը
Բարձրագույն դատական խորհուրդն այսօր հրավիրել է արտահերթ նիստ, որում քննարկվել է դատարանների շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Խորհուրդն արձանագրել է, որ նախապես ՀՀ վարչապետի մոտ մայիսի 20-ին ժամը 12.00-ին նշանակված է եղել խորհրդակցություն՝ նվիրված դատաիրավական բարեփոխումների հիմնախնդիրներին:
Հաշվի առնելով, որ վերահաստատվել է նշված խորհրդակցության անցկացումը և դրան նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի մասնակցությունը, Խորհուրդը հանգեց այն հետևությանը, որ.
1) ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ ամբողջական դիրքորոշում արտահայտել խորհրդակցությունից հետո հրավիրվող նիստում
2) անընդունելի համարելով դատարանների բնականոն գործունեության խաթարումը
Խորհուրդը միաժամանակ կոչ է անում դատավորներին և դատական իշխանության բոլոր աշխատակիցներին դրսևորել ծայրահեղ զսպվածություն, բացառապես մնալ իրավական դաշտում:

Highest Judicial Council considers  violation of normal activity of the courts inadmissible
Highest Judicial Council has convened today an extraordinary session to discuss the situation created over courts.
The council has registered that consultations over the reforms in judicial system has been scheduled on May 20 at 12.00 p.m. at the government.
The Council has made a decision to express complete position over the situation at the session to be convened after the consultation with the head of the government.
The Council has also stated that it considers the violation of normal activity of the courts inadmissible and called on the judges and all officials of the system to display maximum restriction and stay in exclusively legal field.