«Ինչ կլիներ, եթե այս խելահեղությունը լիներ նորմալ պետությունում». Արսեն Բաբայանը՝ վարչապետի կոչի մասին
19/05/2019 22:55
Իրավաբան Արսեն Բաբայանն անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ դատարաններն արգելափակելու կոչին, և Facebook-ի իր էջում գրել, թե՝ ինչ կլիներ, եթե «այս խելահեղությունը լիներ նորմալ պետությունում»:
«Ըստ պաշտոնյաների՝
1. ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀԸ պետք է անմիջապես զրուցեր օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության ղեկավարների հետ և Սահմանադրության ու իր հեղինակության ուժով փորձեր խափանել այս խելահեղությունը:
2. ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱԽԱԶԸ պետք է հանձնարարեր Հատուկ քննչական ծառայությանը նյութեր նախապատրաստել Սահմանադրական կարգի տապալման փաստի առթիվ:
3. ՀԱՏՈՒԿ ՔՆՆՉԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐԸ պետք է նախաձեռներ Սահմանադրական կարգի տապալման փաստի առթիվ նյութերի նախապատրաստումը:
4. ՈՍՏԻԿԱՆԱՊԵՏԸ պետք է հանձնարարեր ապահովել բոլոր դատարանների բնականոն գործունեությունը և խափանել դատարանների արգելափակումը՝ արձանագրելով բոլոր նրանց, ովքեր տապալում են Սահմանադրական կարգ:
5. ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ ԴԱՏԱԿԱՆ ԽՈՐՀՈՒՐԴԸ պետք է անմիջապես հանդես գար Վարչապետի հանձնարարությունը քննադատող հայտարարությամբ և դատական կարգադրիչների ծառայությանը հանձնարարեր ապահովել բոլոր դատարանների բնականոն գործունեությունը և խափանել դատարանների արգելափակումը:
Հիշեցում: Սահմանադրական կարգի տապալման հանցակազմի վաղեմության ժամկետը սահմանված է 15 տարի: Բոլորի համար»:

Что было бы, если бы это безумие произошло в нормальной стране – Арсен Бабаян о призыве премьер-министра
19/05/2019 23:41
Юрист Арсен Бабаян, обратившись к призыву премьер-министра Армении Никола Пашиняна заблокировать суды, написал на своей странице в Facebook о том, что было бы, если бы «это безумие произошло в нормальной стране».
«По должностным лицам
1. ПРЕЗИДЕНТ РЕСПУБЛИКИ должен был немедленно побеседовать с руководителями законодательной, исполнительной и судебной властей и в силу Конституции и своего авторитета предотвратить это безумие.
2. ГЕНЕРАЛЬНЫЙ ПРОКУРОР должен был поручить Специальной следственной службе подготовить материалы в связи с фактом свержения Конституционного строя.
3. НАЧАЛЬНИК СПЕЦИАЛЬНОЙ СЛЕДСТВЕННОЙ СЛУЖБЫ должен был инициировать подготовку материалов по факту свержения Конституционного строя.
4. НАЧАЛЬНИК ПОЛИЦИИ должен был поручить обеспечить нормальную деятельность всех судов и пресечь блокирование судов, ответив всем тем, кто свергает Конституционный строй.
5. ВЫСШИЙ СУДЕБНЫЙ СОВЕТ должен был немедленно выступить с осуждающим поручение премьер-министра заявлением и поручить службе судебных исполнителей обеспечить нормальную деятельность всех судов и пресечь блокирование судов.
Напоминание: Для состава преступления – свержение конституционного строя – установлен срок давности 15 лет. Для всех».