Ես իմ աշխատավայրից կհետևեմ, որ ամեն ինչ լավ լինի. Վարչապետը դատարանների դռները փակելու ակցիային չի մասնակցի (Տեսանյութ)
19/05/2019 22:38
Իր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պնդեց ավելի վաղ արված իր գրառումը և հայտարարեց, որ մայիսի 20-ին ՀՀ բոլոր դատարանների դռները պատրաստվում են փակել։ Ավելին, նա հորդորեց քաղաքացիական ակցիայի մասնակիցներին լինել հանդուրժող, չտրվել սադրանքների ու հավելեց, որ ոստիկանությանը հրահանգել է ըստ արժանվույն պահպանել հասարակական կարգը։
«Այդ ճանապարհով ես մինչև վերջ կգնամ ու ոչ մի բանի առաջ չեմ կանգնի», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ վաղը կառավարությունում ինքը հանդիպելու է բարձրաստիճան պաշտոնյաներին հետ և կեսօրին հանդես կգա հայտարարությամբ:
«Մեր վերջնական նպատակը պետք է լինի իրոք անկախ դատական համակարգ ունենալը: Ես հավատում եմ մեր հեղափոխության իդեալներին։ Ինձ խամաճիկային դատարան պետք չէ, ժողովրդին խամաճիկային դատարան պետք չէ։ Դատական համակարգի հարցը հասունացել է», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարը նաև նշեց, որ ինքը ակցիային չի մասնակցի և կառավարության իր աշխատավայրից կհետևի, որ ամեն ինչ լավ լինի։

Премьер Армении призвал полицию обеспечить порядок во время акции по блокированию зданий судов республики
19/05/2019 22:46
Премьер-министр Армении в прямом эфире на своей странице в Facebook заявил, что во время акции по блокированию входов и выходов зданий судов провокации и насилие должны быть исключены.
Он призвал полицию обеспечить общественный порядок и мирный процесс акции.
Пашинян сообщил, что пригласил 20 мая высокопоставленных чиновников, с которыми намерен обсудить текущую в стране обстановку, после чего выступит с заявлением.
Он также отметил, что сам лично принимать участие в акции не собирается.
«Ничто нас не удержит от наших целей построить правовое, демократическое государство. Пока народ доверяет мне, я буду выполнять свои обязательства. Мы должны действовать в рамках норм международного права. Наша конечная цель - иметь независимую судебную систему. Я верю в идеалы нашей революции», - отметил премьер Армении.