«Greenpeace»-ի ակտիվիստները շրջափակել են BP-ի կենտրոնայականը Լոնդոնում
«Greenpeace» միջազգային բնապահպանական կազմակերպության ակտիվիստները երկուշաբթի շրջափակել են BP նավթի-գազի կորպորացիայի կենտրոնայականը Լոնդոնում:
«Ակտիվիստներն արգելափակել են Լոնդոնում BP-ի կենտրոնայականի մուտքերը: Նրանք ճամբար են ստեղծել հատուկ մշակված կոնտեյներների ներսում: BP-ն չի կարող ձևացնել, թե կարող է սովորականի նման շարունակել բիզնես վարել կլիմայական ճգնաժամի իրավիճակում», - ասված է «Greenpeace»-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Սա Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում նմանօրինակ առաջին ակցիան չէ։
Ապրիլին «Extinction Rebellion» բնապահպանական կազմակերպության ակտիվիստները երկու շաբաթվա ընթացքում արգելափակում էին քաղաքի երթևեկությունը, խանգարում մետրոյի աշխատանքին և փակում Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի մուտքը։

Активисты Greenpeace заблокировали штаб-квартиру BP в Лондоне
Активисты международной экологической организации Greenpeace в понедельник забаррикадировали входы в штаб-квартиру нефтегазовой корпорации BP в Лондоне.
"Активисты блокируют входы в штаб-квартиру BP в Лондоне. Они устроили лагерь внутри специально разработанных контейнеров. BP не может делать вид, что может продолжать вести бизнес как обычно в той ситуации климатического кризиса, в которой мы находимся", - говорится в сообщении лондонского подразделения Greenpeace в Twitter.
Это не первая подобная акция в британской столице за последнее время.
В апреле активисты природоохранной организации Extinction Rebellion на протяжении двух недель блокировали движение на транспортных магистралях города, мешали работе метро и перекрывали вход в Лондонскую фондовую биржу, требуя от властей страны активных действий, направленных на борьбу с изменением климата планеты.