Այս բողոքի ակցիան որևէ կապ չունի որևէ կոնկրետ դատական գործի հետ. Լիլիթ Մակունց
Բողոքի ակցիան ուղղված է ոչ թե դատարանի դեմ, այլ արձագանք է այն հնարավոր միջամտություններին և միջամտողներին, ովքեր սխալմամբ մտածում են, որ դատարանը կարող է խամաճիկ դառնալ որևէ մեկի ձեռքին, այսօր Սահմանադրական դատարանի մոտ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
Դիտարկմանը, թե բազմաթիվ կառույցներ ու քաղաքական ուժեր հայտարարեցին, որ այս քայլը ճնշում է դատարանի վրա, հակասահմանադրական քայլ է, Մակունցը արձագանքեց. «Հայաստանում օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունները պատկանում են ժողովրդին։ Այն, ինչ տեղի է ունենում հիմա, ժողովրդի արձագանքն է այն խորը անվստահությանը, որը կա դատական համակարգի նկատմամբ»։
Նա հստակեցրեց, որ վերջին օրերին հանրությունը տարբեր հարթակներում խորը անվստահություն է հայտնում դատական իշխանության նկատմամբ։
«Այս բողոքի ակցիան որևէ կապ չունի որևէ կոնկրետ դատական գործի հետ։ Սա ընդհանորապես դատական համակարգի նկատմամբ հանրության անվստահության արդյունքն է», - հավելեց Մակունցը՝ արձագանքելով ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի դատական նիստի վերաբերյալ հարցին։
Խորհրդարանական մեծամասնության ղեկավարը հրաժարվեց այլ հարցերի պատասխանել՝ նշելով, որ ամեն ինչի մասին կխոսի միայն վարչապետի հայտարարությունից հետո, որը սպասվում է ժամը 12։00-ին:

The protest actions have no relation to any concrete case: Lilit Makunts
The protest action is not addressed against courts but is a response to the possible interferences and interferers who mistakenly think that the court may become a puppet in the hands of anyone, head of My Step faction Lilit Makunts said in front of Constitutional Court today.
To the observation that many structures and political forces stated that this step is a pressure on courts and is an anti-constitutional step, Makunts said, “In Armenia the legislative, executive and judicial powers belong to people. What happens now is people’s response to the deep distrust toward the judicial system.”
She said that during the recent years the people display deep distrust toward the judicial power.
“This protest action has no relation to any concrete judicial case. This is a result of distrust toward the judicial system,” Makunts said.
The head of the faction refused to answer any other questions, adding that she will speak after the PM’s statement set for 12 p.m.