Շվեդիայի դատախազությունն Ասանժին ձերբակալելու օրդեր է պահանջում
Շվեդիայի դատախազությունը դիմել է Ուփսալայի շրջանային դատարան` «WikiLeaks»-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի հեռակա ձերբակալման օրդեր ստանալու համար: Ասանժը  գտնվում է Մեծ Բրիտանիայում, հայտնում են դատախազությունից:
Ինչպես նշվում է, օրդերը պահանջել են Ասանժի նկատմամբ վերսկսված հետաքննության շրջանակներում՝ սեռական բնույթի  հանցագործությունների հետ կապված:
«Եթե դատարանի որոշմամբ կալանավորեն նրան, ես կհանձնեմ եվրոպական կալանքի մասին որոշում, որը ենթադրում է նրա արտահանձնումը  Շվեդիային», - ասել է շրջանային գլխավոր դատախազի տեղակալ Էվա-Մարի Փերսսոնը:
Նա նշել է, որ «եվրոպական կալանքի որոշման և Միացյալ Նահանգների արտահանձնման խնդրանքի դեպքում, Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները որոշում կկայացնեն առաջնահերթության կարգով:

Прокуратура Швеции запросила ордер на арест Ассанжа
Прокуратура Швеции запросила у окружного суда Уппсалы ордер на заочный арест основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа, который находится под стражей в Великобритании.
Об этом сообщили в прокуратуре.
Как отмечается, ордер запрошен в связи с возобновлёнными расследованием в отношении Ассанжа по делу о преступлениях на сексуальной почве.
«Если суд решит арестовать его, я выдам европейский ордер на арест, подразумевающий его экстрадицию в Швецию», — заявила заместитель главного окружного прокурора Ева-Мари Перссон.
Она отметила, что «в случае конфликта между европейским ордером на арест и запросом об экстрадиции из США» власти Великобритании примут решение в порядке приоритетности.