Միացյալ Նահանգները հանձնառու է աջակցել Հայաստանում անկախ դատական համակարգի ամրապնդմանը. Դեսպանատան արձագանքը
20/05/2019 17:23
Միացյալ Նահանգները հանձնառու է աջակցել Հայաստանում անկախ դատական համակարգի ամրապնդմանը, ինչը ներառում է կոռուպցիայի դեմ ուղղված ջանքեր և իրավունքի գերակայության հաստատությունների ձևավորում, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան հայտում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան լրատվական ծառայությունից։
«Սա պահանջում է վճռականություն, զգոնություն և կառավարման թափանցիկ ու հաշվետու հաստատությունների կառուցման երկարաժամկետ ռազմավարություն: Հայաստանի ժողովուրդը հստակ մատնանշել է, որ սատարում է այս փոփոխություններին, և մենք կառավարությանը քաջալերում ենք հետամուտ լինել դատական բարեփոխումների երկրի սահմանադրությանը համահունչ ճանապարհով»,- նշում են դեսպանատնից։

We encourage the government to pursue judicial reform in a manner commensurate with the Armenian Constitution: U.S. Embassy
20/05/2019 17:24
The United States is committed to working with Armenians to support the strengthening of an independent judiciary, which includes anti-corruption efforts and the development of rule of law institutions, U.S. Embassy in Armenia stated, asked to comment on he created situation over the judicial system in Armenia.
“The United States is committed to working with Armenians to support the strengthening of an independent judiciary, which includes anti-corruption efforts and the development of rule of law institutions. This requires determination, vigilance and a long-term strategy to build transparent and accountable government institutions. The Armenian people have made it clear that they support these changes, and we encourage the government to pursue judicial reform in a manner commensurate with the Armenian Constitution,” the response of the U.S. Embassy to Aysor.am's inquiry reads.